Sanal gerçeklik teknolojilerinin deneyimsel pazarlamada kullanımı
The use of virtual reality technologies in experiential marketing
  1. Tez No: 915262
  2. Yazar: MİNE BERTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Deneyimsel pazarlama, günümüzün rekabet ortamında bir şirketin ürün ve hizmetlerini farklılaştırmasının en iyi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. İşletmeler, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, müşterileri ile kurdukları pazarlama iletişiminde dijital ve sanal enstrümanları kullanmaya başlamışlardır. Böylece deneyimsel pazarlama yöntemlerinin sanal ortamlarda uygulanma stratejilerinin belirlenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinin deneyimsel pazarlamada nasıl kullanılabileceğinin araştırılmasıdır. Araştırmada bir VR simülasyonu, sanal gerçeklik gözlükleri ile katılımcılara denetilmiş ve katılımcılardan modelin içinde dolaşmaları istenmiştir. Katılımcılar, deneyimler süresince gözlemlenmiş ve ardından“Sanal Deneyimsel Pazarlama Boyutları”temel alınarak oluşturulan derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. VR teknolojilerinin, duyusal, etkileşim, zevk, akış ve bilgilenme deneyimlerini ortaya çıkararak tüketicilerin ürünle gerçekten fiziksel etkileşime girmeden de doğrudan deneyim özellikleri gösteren bir tüketim deneyimi elde etmelerini sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Experiential marketing has become one of the best ways to differentiate products and services of a company in today's competitive environment. Businesses have started to use digital and virtual instruments in their marketing communications with their customers, along with developments in information and communication technologies. Thus, determining implementation strategies of the experiential marketing methods on the virtual environment has gained importance. The aim of this study is to investigate how virtual reality technologies can be used in experiential marketing. During the research process, in the survey participants tried a VR simulation with virtual reality glasses, and they were asked to walk in the model. The participants were observed during the experiences and then in-depth interviews were conducted based on“Virtual Experienced Marketing Dimensions”. It has been shown that VR technologies, by revealing sensory, interactivity, pleasure, flow and information experiences, enable consumers to have a consumption experience displays direct experience characteristics without actually interacting physically with the product.