Güncel ölçü maddelerinin farklı mekanik testler ve ıslanabilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of current impression materials in terms of different mechanical tests and wettability
  1. Tez No: 915266
  2. Yazar: ZİŞAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, polivinil siloksan ve polivinil siloksan eter içerikli elastomerik ölçü materyallerinin; basınç altında gerinim, çekme, yırtılma ve temas açısı (ıslanabilirlik) testleri ile karşılaştırılmasıdır. Basınç altında gerinim testi için 20 mm uzunluğunda ve 12,5 mm çapında, çekme testi için 24x2x6 mm boyutlarında, yırtılma testi için ise 24x2x3 mm boyutlarında her bir ölçü materyalinden 10'ar adet olmak üzere, toplamda 60 örnek hazırlanmış ve testlere tabi tutulmuştur (n=10). Temas açısı testi için iki farklı solüsyon (yapay tükürük ve distile su) kullanılmıştır. Temas açısı testinde kullanılmak üzere, 10 mm çapında ve 2 mm kalınlığında dairesel metal kalıplar hazırlanmıştır. Her bir solüsyon için, her ölçü materyalinden 10 adet olmak üzere toplamda 40 örnek oluşturulmuş ve teste tabi tutulmuştur (n=10). Basınç altında gerinim testinde, numunelerin basınç altında gerinim değerleri, 100x(ΔL/L) formülü kullanılarak hesaplanmıştır (L: numunenin ilk boyu, ΔL: numunenin basınç sonrası boy değişimi). Çekme testinde, örneklerin elastik modülüs ve çekme mukavemet değerleri kaydedilmiştir. Yırtılma testinde ise numunelerin yırtılma mukavemet değerleri ölçülmüştür. Temas açısı testinde, her numunenin 0, 5, 45 ve 85,5. saniyelerdeki temas açısı değerleri ölçülerek solüsyonlardaki ıslanabilirlik özellikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare polyvinyl siloxane and polyvinyl siloxane ether- based elastomeric impression materials using strain in compression, tensile, tear strength, and contact angle (wettability) tests. For the strain in compression test, specimens measuring 20 mm in length and 12.5 mm in diameter were prepared. For the tensile test, specimens were 24×2×6 mm in size, while for the tear strength test, specimens were prepared at 24×2×3 mm dimensions. A total of 60 specimens, 10 for each impression material, were fabricated and subjected to testing (n=10). For the contact angle test, two different solutions (artificial saliva and distilled water) were used. Circular metal molds with a diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm were prepared for contact angle measurements. A total of 40 specimens, 10 for each impression material in each solution, were fabricated and tested (n=10). For the compression under strain test, strain values were calculated using the formula 100×(ΔL/L) (L: initial length of the specimen, ΔL: change in length after compression). In the tensile test, the elastic modulus and tensile strength values of the specimens were recorded, while in the tear strength test, the tear strength values were measured. For the contact angle test, the contact angle values of each specimen were measured at 0, 5, 45, and 85.5 seconds, and the wettability properties in each solution were analyzed.