Göç ile şiddet ilişkisinde: Suriyeli kadınlara yönelik sosyolojik bir araştırma
The Relationship between migration and violence: A Sociological research on Syrian women
- Tez No: 915311
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜL GÜNGÖRMEZ AKOSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet perspektifinden göçmen kadınların aile içi şiddet ve şiddetle ilgili deneyimlerinin sosyolojik nedenleri ele alınmaktadır. Tarihsel olarak, insanlar çeşitli sosyal, ekonomik, siyasi ve doğal sebeplerle göç etmiş ve bu süreç, sadece fiziksel mekânın terk edilmesine değil, aynı zamanda sosyal yapının tüm unsurlarının değişmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, çalışma, bu değişimden etkilenen Suriyeli kadınların kamusal ve özel alanda yaşadıkları şiddet deneyimlerini ve bu deneyimlere yönelik algılarını sosyolojik bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, zorunlu göç nedeniyle uluslararası göç sürecine katılan kadınların, savaş sırasında cinsiyetlerinden dolayı şiddete maruz kaldığı, aile içi şiddet, ayrımcılık ve zorlayıcı koşullar altında yaşamak zorunda kaldıkları durumlar ele alınmaktadır. Bu çerçevede, kadınların kendi dünyalarını nasıl anlamlandırdıkları da irdelenmektedir. Çalışma, 2011 yılında Suriye'deki iç çatışma nedeniyle Türkiye'ye sığınan kadınların göç sürecinde toplumsal cinsiyet bağlamında yaşadıkları sorunlara odaklanmaktadır. Özellikle, Bursa'da yaşayan ve Geçici Koruma Statüsüne sahip Suriyeli kadınların, göç sürecinde toplumsal cinsiyet açısından aile içi şiddetle ilgili yaşadıkları deneyimleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sociological reasons for migrant women's experiences with domestic violence and violence are discussed from a gender perspective. Historically, people have migrated for various social, economic, political and natural reasons, and this process has led not only to the abandonment of physical space, but also to the change of all elements of the social structure. In this context, the study aims to examine the experiences of violence in the public and private spheres of Syrian women affected by this change and their perceptions of these experiences from a sociological perspective. In particular, the situations where women who participate in the international migration process due to forced migration are exposed to violence due to their gender during the war, and have to live under domestic violence, discrimination and coercive conditions are discussed. In this context, how women make sense of their own world is also examined. The study focuses on the problems experienced by women who took refuge in Turkey in 2011 due to the internal conflict in Syria in the context of gender in the migration process. In particular, it aims to evaluate the experiences of Syrian women living in Bursa with Temporary Protection Status regarding domestic violence in terms of gender during the migration process.