Katı cisimlerin kinematiğinin dual oktoniyonlarla incelenmesi
Investigation of the kinematics of rigid bodies with dual octonions
- Tez No: 915310
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YILMAZ, DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, katı cisimlerin kinematiği dual oktoniyonlarla incelenmektedir. Bu doğrultuda, dual sayıları kullanarak D^7-modülü ve dual vektörün tanımları verilmiştir. Dual vektörlerin temel kavramlarının yanı sıra, S^6 Öklidiyen birim dual küresi ve onun alt kümesi olan P^6 tanımlanmıştır. Daha sonra, R^7 deki yönlü doğrular ile S^6 birim dual küresinin noktaları arasındaki E.Study dönüşümü elde edilmiştir. Ayrıca P^6⊆S^6 kümesinin her elemanının R^7 'de dik kesişen iki doğruya karşılık geldiği de gösterilmiştir. D^7 de iki dual vektör arasındaki açı tanımlanmıştır. Dual oktoniyonların temel kavramları verilerek, R^7 deki bir noktaya karşılık gelen dual oktoniyon tanımlanıp, dual oktoniyonun toplam eşleniği kullanılarak dönme ve ardından dönme ekseni dışında farklı bir eksen boyunca ötelemeyi uygulayan dönüşüm verilmiştir. Birim dual oktoniyon kullanılarak bir eksen etrafında dönme ve aynı eksen boyunca öteleme yapan vida operatörü tanımlanmıştır. Bu vida operatörü ile R^7 'de dik kesişen iki yönlü doğruyu yine dik kesişen iki yönlü doğruya dönüştüren yeni bir operatör tanımlanmıştır. Son olarak da teoremleri ve sonuçları açıklamak için bazı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the kinematics of rigid bodies are examined using dual octonions. Within this framework, the definitions of the D^7-module and the dual vector are provided through the use of dual numbers. In addition to the fundamental concepts of dual vectors, the Euclidean unit dual sphere S^6 and its subset P^6 are defined. Subsequently, the E. Study mapping between directed lines in R^7 and points on the unit dual sphere S^6 is derived. It is also demonstrated that every element of the set P^6⊆S^6 corresponds to two intersecting perpendicular directed lines in R^7. The angle between two dual vectors in D^7 is defined. After presenting the fundamental concepts of dual octonions, a dual octonion corresponding to a point in R^7 is defined, and a transformation that applies rotation followed by translation along an axis other than the rotation axis is provided using the total conjugate of the dual octonion. A screw operator, which performs rotation around an axis and translation along the same axis, is defined using a unit dual octonion. Through this screw operator, a new operator is introduced that transforms two intersecting perpendicular directed lines in R^7 into another two intersecting perpendicular directed lines. Finally, several examples are provided to illustrate the theorems and results.