Ground and foundation improvement methods for modern heritage buildings: sosyal bina in METU campus
Modern miras yapıları için zemin ve temel iyileştirme yöntemleri: ODTÜ yerleşkesi sosyal bina örneği
- Tez No: 915315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR, DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Modern miras yapılarında drenaj ve zemin oturması sorunları yaygın olarak görülmektedir. Betonarme yapım tekniği ile inşa edilmiş modern miras yapılarda drenaj ve zemin oturması sorunlarının, zamana bağlı bozulma ve hasarın kültürel mirasın korunması perspektifinde ele alınarak, özellikle maliyet etkin ve sürdürülebilir çözümlerle çözülmesine yönelik özel bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, ODTÜ Sosyal Bina örneğinde, zemin ve temel iyileştirme için olası çözümlerin, modernist yapının miras değerlerini dikkate alan, uygun maliyetli ve sürdürülebilir olması açısından değerlendirilmesini ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Yerinde yapılan gözlemlerde yapıda meydana gelen hasarlara ilişkin veriler toplanmış, ardından yapıda tespit edilen temel sorun olan drenaj ve zemin oturmasına yönelik zemin etütleri üzerinde laboratuvar deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen test sonuçları ve yapının inşasından günümüze kadar geçirdiği sürece ilişkin arşiv taramasından yapılan değerlendirmeler sonucunda, hasarın önde gelen nedenleri ile yapıda meydana gelen hasarlar ilişkilendirilmiş ve bu sorunlara olası uygun çözüm için literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, Sosyal Bina örneği üzerinden modern miras yapıları için en iyi temel ve zemin iyileştirmeye yönelik müdahalelerin seçilmesinde karar vermeyi destekleyecek ve ODTÜ yerleşkesinde benzer sorunlara sahip diğer modern miras yapılarında da kullanılabilecek bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drainage and ground settlement problems are common in modern heritage buildings. There is no specific study on how to solve drainage and settlement problems in reinforced concrete modern heritage buildings, especially with cost-effective and sustainable solutions by addressing time-related deterioration and damage with a conservationist approach. In the case of METU Sosyal Bina, this study aims to evaluate and compare possible solutions for ground and foundation improvement in terms of being the most appropriate, cost-effective, and sustainable, considering the heritage values of the modern heritage buildings. In this study, data on damages to the building is collected during the site survey. Then laboratory tests are carried out on the ground surveys for drainage and settlement, the main problems identified in the building. As a result of the test results obtained and the evaluations made from the archive scanning of the building from the construction of the building to the present day, the leading causes of damage are associated with the damages that have occurred in the building, and a literature review is made for possible appropriate solutions to these problems. As a result of these studies, an assessment is made that is supporting decision-making in selecting the best ground and foundation improvement intervention solution for modern heritage buildings and can be used in other modern heritage buildings with similar problems on the METU campus.