Lavanta üretiminde pazarlama koşul ve olanaklarının araştırılması
Investigating marketing conditions and opportunities in lavender production
  1. Tez No: 915316
  2. Yazar: SELİN ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT ÖMER AZABAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Lavanta üretimi ülkemizde son on yılda genellikle küçük aile işletmelerinin girişimleriyle yaygınlaşmıştır. Lavanta uçucu yağının pazarlanmasında yaşanan zorluklar ve üretim maliyetleri sebebiyle çiftçilerin lavanta yetiştiriciliğinden vazgeçmeye başladıkları gözlemlenmiştir. Dünya lavanta üretiminde büyük paya sahip ülkelerden sonra Türkiye'deki ekili alanlar ve lavanta yağı dış ticaret verileri incelenmiştir. Lavantanın dünya ve Avrupa kalite standartları, monograflarını da içeren kullanım şekilleri, fitoterapi, aromaterapi, tekstil, yiyecek, kozmetik, peyzaj, sürdürülebilir tarımda değerlendirilebileceği pazarlama olanakları detaylandırılmıştır. Elektronik ticaret, tarafları, avantajları, ülkemizdeki görünümü, mevzuatı, sitesinin kurulumu, dijital pazarlama yöntemleri ve tarımsal pazarlamadaki yerini içeren bilgiler toplanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında kısa sürede piyasaya giriş, zaman ve mekana bağlı olmadan satış, maliyetlerde tasarruf, müşteri tercihlerini izleyebilme avantajları ile lavantanın pazarlama kanalı olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Lavanta yetiştiriciliği mevcut durumunun tespiti için Tekirdağ'daki lavanta çiftçileriyle yüz yüze, telefonla ve dijital yolla yapılan anket sonucunda demografik bilgiler, hayvancılık, bitkisel üretim, lavanta yetiştiriciliği, üretim ve satış miktarları, üretimdeki engeller, gelecek görüşleri, lavanta ile birlikte yapılan diğer işler ve pazarlaması, e-ticaret ve dijital pazarlamaya yaklaşımlarını kapsayan veriler frekans analizi ile incelenerek lavanta üretimininde en çok karşılaşılan engelin pazarlama olanaklarının sınırlı olması, Tekirdağ'da 5 ton üzerinde satılamayan Lavandula angustifolia yağı bulunduğu ve lavanta ürünlerini pazarlamak için bir e-ticaret sistemi geliştirilse %70 oranında katılım sağlanacağı ortaya çıkarılmış, likert ölçekli ifadeler için faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analizi sonucunda lavanta yetiştiricilerinin bakış açılarını özetleyen 8 faktör belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Lavender production has become widespread in our country in the last decade, generally through the initiatives of small family businesses. It has been observed that farmers have started to give up lavender cultivation due to difficulties in marketing lavender essential oil and production costs. After the major countries in world lavender production, cultivated areas and lavender oil foreign trade data in Turkey were examined. World and European quality standards of lavender, its uses including monographs, and marketing opportunities where it can be used in phytotherapy, aromatherapy, textile, food, cosmetics, landscaping and sustainable agriculture are detailed. Electronic commerce was evaluated by collecting information including its parties, advantages, appearance in our country, legislation, site installation, digital marketing methods and its place in agricultural marketing. In the light of the findings, it has been concluded that it can be used as a lavender marketing channel with the advantages of entering the market in a short time, selling regardless of time and place, saving on costs, and monitoring customer preferences. As a result of the survey conducted face to face, by phone and digitally with lavender farmers in Tekirdağ, demographic information, animal husbandry, plant production, lavender cultivation, production and sales amounts, obstacles in production, future views, other works done with lavender and approaches to e-commerce and digital marketing were examined with frequency analysis and it was determined that the most common obstacle in lavender production is limited marketing opportunities, there are over 5 tons of unsold Lavandula angustifolia oil in Tekirdağ and if an e-commerce system was developed to market lavender products, there would be 70% participation rate. As a result of factor analysis to Likert scale expressions, 8 factors that summarize the perspectives of lavender growers were determined.