Haberde ve sinemada şiddetin sunumu: Bergen filmi örneği
Presentation of violence in news and cinema: The example of Bergen film
- Tez No: 915330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada şiddet kavramı, kadına yönelik şiddet ve kitle iletişim araçlarının şiddeti topluma nasıl sunduğu ele alınmaktadır. Şiddet kavramının tanımlanması ve kavramsal çerçevesi oluşturularak araştırma derinleştirilmiş, desteklenmiş ve tanımlar ışığında yorumlamalar ile yön verilmiştir. Kitle iletişim araçlarınca sunulan içerikler şiddetin yayılmasındaki etki araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada yazılı ve görsel kitle iletişim araçları kullanılarak şiddetin popüler kültür ile nasıl harmanlandığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Popüler kültürün etkisiyle hayatını kaybeden sanatçıların hayat öyküleri sinemaya aktarılmaktadır. Sanatçının geçmiş hayatı filme aktarılırken hem popülerlik kazanması istenildiği gibi popüler hale gelmesi içinde gerçeklik farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı“Bergen”filmi önemli bir popüler kültür örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültür endüstrisince pazarlanan film, içerisinde şiddeti de barındırmaktadır. Şiddet ve şiddet türlerinin kitlelere aktarılmasında sinema rol aldığı gibi medyada devreye girmektedir. Bir konunun amacı ve konuya yüklenen anlam, konuyu popüler hale getirebilmektedir. Bergen'de tam olarak buna örnek gösterilebilecek bir karakterdir. Yaşadığı dönemde yer alan medya ajanslarına yansıması ile popüler hale geldiği dönemde filmlere yansıması arasındaki farklılıklar bu çalışma ışığında saptanmıştır. Bu bağlamda da özellikle son yıllarda çok fazla yayınlanan ve hazır kitlesi bulunan filmler arasında olan“Bergen”filmi, yaşadığı dönemde yapılan haberler ve Yavuz Hakan Tok'un yazmış olduğu“Acıların Kadını Bergen”kitabı örnek olarak alınarak göstergebilimsel yöntem ve içerik analizi uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda da filmde yaratılan karakterle, haber ve kitap üzerinden ele alınan Bergen'in arasında farklılık olduğuna ve yaşamı boyunca yapılan haberlerde başarılarından çok acılarına değinildiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Şiddet, Sinema, İletişim Çalışmaları; Göstergebilim, Kadına Yönelik Şiddet, Kültür, Popüler Kültür
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of violence, violence against women and how mass media presents violence to society. The definition of the concept of violence and its conceptual framework were created, the research was deepened, supported and guided by interpretations in light of the definitions. The effects of the content presented by mass media on the spread of violence were investigated. For this purpose, the study attempted to reveal how violence was blended with popular culture using written and visual mass media. The life stories of artists who lost their lives under the influence of popular culture are transferred to the cinema. While the artist's past life is transferred to the film, both the popularity and the reality may differ in terms of becoming popular as desired. Therefore, the Bergen film stands out as an important example of popular culture. The film marketed by the culture industry also includes violence. Just as cinema plays a role in the transmission of violence and violent genres to the masses, the media also comes into play. The purpose of a subject and the meaning attributed to the subject can make the subject popular. Bergen is a character that can be given as an example of exactly this. The differences between the reflection of the media agencies in the period he lived and the reflection in the films in the period he became popular were determined in the light of this study. In this context, the Bergen movie, which has been released a lot in recent years and has a ready audience, the news during her lifetime and the book“Bergen, the Woman of Pain”written by Yavuz Hakan Tok were taken as examples and semiotic methods and content analysis were applied. As a result of the research, it was seen that there was a difference between the character created in the movie and Bergen, who was discussed through news and books, and that the news during her life mentioned her pains more than her successes. Key Words : Violence, Cinema, Communication Studies; Semiotics, Violence Against Women, Culture, Popular Culture