Sesin kemik yoluyla iletiminden kaynaklanan gürültüleri wavelet dönüşümü ile gidermek
Removing noise caused by bone conduction of sound with wavelet transform
  1. Tez No: 915337
  2. Yazar: BARIŞ KUTAY DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, sesin kemik yoluyla iletilmesinden kaynaklanan gürültülerin dalgacık dönüşümü (wavelet dönüşümü) ile azaltılmasına odaklanmaktadır. Kemik yolu ile- timi, işitme cihazlarında istenmeyen gürültülere neden olabilmektedir. Bu gürültü- ler, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir ve cihaz performansını sınırlayabilir. Çalışmada, sinyallerin zaman-frekans analizini sağlamak için dalgacık dönüşümü kullanılmış ve bu sayede sinyaldeki gürültü bileşenleri tespit edilmiştir. Eşikleme ve faz iptali gibi yöntemler kullanılarak bu gürültü bileşenlerinin azaltılması he- deflenmiştir. Dalgacık dönüşümünün çoklu çözünürlük analiz kabiliyeti, sinyalle- rin hem zaman hem de frekans alanında incelenmesine olanak tanımıştır. Sonuçlar, dalgacık dönüşümü ile yapılan gürültü giderme işlemlerinin, yüksek frekanslı gü- rültü bileşenlerini azaltarak sinyal kalitesinde bir iyileşme sağladığını göstermek- tedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on reducing noise caused by bone conduction of sound using wa- velet transformation. Bone conduction in hearing aids and similar devices can cause unwanted noise, which may negatively affect user experience and limit device per- formance. In this work, wavelet transformation was used for time-frequency analy- sis of the signals, allowing for the detection of noise components. Techniques such as thresholding and phase cancellation were applied to reduce these noise compo- nents. The multiresolution analysis capability of wavelet transformation enabled the examination of signals in both time and frequency domains. The results sug- gest that wavelet transformation helps reduce high-frequency noise components, leading to an improvement in signal quality.