Sıçan duyusal sinir hücre kültürlerinde ATP-duyarlı potasyum kanallarının biyofiziksel ve farmakolojik yaklaşımlarla tanımlanması
Identification of ATP-sensitive potassium and biophysical approaches in cultured rat sensory neuronal cells
  1. Tez No: 91537
  2. Yazar: RAMAZAN ERBİL BOYDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
34 5. ÖZET Bu çalışma sıçan duyusal sinir hücre kültürlerinde ATP duyarlı K+ (K(ATP)) kanallarının biyofiziksel ve farmakolojik yaklaşımlarla tanımlanması amacıyla planlandı. Çalışmada Wistar-Albino cinsi sıçanların iki günlük yavruları kullanıldı. Dekapitasyönla öldürülen sıçanların dorsal kök gangliyon (DKG) hücreleri (n=5) mekanik ve enzimsel işlemlerle tek olarak ayrılıp, yüzeyi laminin-polyomithine ile kaplı lameller üzerine ekilip, daha sonra kayıt alınması işleminde kullanılmak üzere 37°C'de %5 CO2 içeren nemli inkübatörde saklandı. İnkübatörden alınan kültüre DKG hücreleri kayda başlanmadan yaklaşık olarak 5 dakika önce üç defa ekstrasellüler kayıt solüsyonuyla yıkandı. Tüm hücre diyaliz modunun gerçekleştirilmesinden sonra, akım kenetleme deneylerinde istirahat membran poptansiyeli ölçüldü ve akım enjeksiyonuyla membran potansiyeli istenilen membran potansiyelinde tutuldu. Voltaj kenetleme deneylerinde ise membran voltajı -70mV'ta kenetlenerek akımlar bu potansiyelden aktive edildi.
Özet (Çeviri)
35 6. SUMMARY This study was carried out to identify ATP sensitive K+ (K(ATP)) channels with pharmacological and biophysical approaches in cultured rat sensory neurons. Neonatal (2 day old) Albino Wistar rats were used in this study. Dorsal root ganglia (DRG) were removed after decapitation and DRG neurones were isolated by enzymatic and mechanical procedures. They were placed on iaminin- polyornithine-covered coverslip and kept in a humid incubator (5 %C02) at 37°C before use for electrophysiological recording. DRG were washed three times with extracellular recording solution before the electrophysiological recording. In current-clamp experiments, after establishing whole-cell mode of the patch clamp technique, resting membrane potentials were recorded and it was kep at a stable membrane potential by current injention method. Membrane voltage was clamped at -70mV and currents were recorde in voltage-clamp experiments.