Türkiye Selçukluları devrinde zâviyeler (İlmî, sosyal ve kültürel yönleriyle)
Zawiyas during the Turkey Seljuks period (Scientific, social and cultural aspects)
- Tez No: 915385
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Tarih boyunca Anadolu'da çok sayıda devlet hüküm sürmüştür. Bu devletlerden biri de kendi kaynaklarında Selâcıka-ı Rûm ve Selcûkıyân-ı Rûm adlarıyla bilinen Türkiye Selçuklu Devleti (1075-1308)'dir. Selçuklu asrında, siyasî, içtimaî, iktisadî ve ilmî konularda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu dönemde tasavvuf, Selçukluların sosyal hayatına etki eden kültürel öğelerden biri olmuştur. Ülkenin özellikle gayrimüslim yoğunluklu noktaları başta olmak üzere hemen her köşesine yayılmış olan zâviyelerin ve buralarda hizmet eden sûfîlerin faaliyetleri, tasavvufî akımların Selçuklu topraklarında etkili olduğunun göstergeleri arasındadır. Selçuklu zâviyeleri ilmî, sosyal ve kültürel işlevleriyle dönemin önemli mekânları arasındaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Many states have ruled in Anatolia throughout history. One of these states was the Seljuk State of Turkey (1075-1308), known as Selâcıka-ı Rûm and Selcûkıyân-ı Rûm in its own sources. Sufism was one of the most important cultural elements in the Seljuk period, which witnessed political, social, economic and scientific growth. The activities of the zawiyas spread to almost every corner of the country, especially in non-Muslim centres, and the sufis serving in them are among the indicators that sufism was an effective movement in Seljuk lands. Seljuk zawiyas took their place among the important places of the period with their scientific, social and cultural functions.