Turgut Özal dönemi sosyal hizmet uygulamaları
Social service practices during the Turgut Özal era
  1. Tez No: 915386
  2. Yazar: DENİZ ATILGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sosyal hizmet, ilk çağlardan bu yana var olan bir uygulama alanıdır. Sosyal hizmet uygulamalarının toplumsal yaşamda daha görülebilir bir hal alması sosyal politika alanının gelişimi ile olmuştur. Sanayi Devrimi sonucunda ortaya çıkan sosyal sorunların çözümünde sosyal politika disiplini aktif bir rol üstlenmiştir. Sosyal politikaların güçlenmesi ile birlikte, sosyal politikaların saha da uygulanmasını sağlayan sosyal hizmetler de güçlenmiştir. Sosyal hizmet uygulamaları, toplumsal yaşamda dezavantajlı konumda bulunan bireylerin toplumsal işlevselliklerinin maksimizasyonunun sağlanması için müdahale etmektedir. Çalışma genelinde sosyal politikalar ve sosyal hizmet uygulamaları bir bütünlük içerisinde sunulmaya çalışılmıştır. Sanayi Devrimi sonucunda ortaya çıkan sosyal sorunlar ile devletin niteliğinde değişimler ortaya çıkmaya başlamıştır. Artan toplumsal sorunların çözümü için devlet sosyal alana müdahale etmiş ve 1929 krizi sonrasında sosyal refah devleti kimliğine bürünmüştür. Sosyal refah devleti, vatandaşlara asgari yaşam şartları sunmak için mücadele eden devleti tipi olup . vatandaşlarına asgari yaşam şartları sosyal politikalar ve sosyal hizmet uygulamaları ile sunulmaya çalışılmıştır. 1945-70 arası dönemde refah devleti altın çağını yaşamış, bu dönemde devletler sosyal politikalara ve sosyal hizmetlere önem vermiş ve gelişimleri sağlanmıştır. 1960'lı yıllarda Türkiye“sosyal devlet”ilkesini benimsemiş, bu yönde sosyal hizmet alanında kurumsallaşma çalışmaları yaşanmıştır. 1970'li yıllarda yaşanan krizler sonucunda kamusal sosyal harcamalardan dolayı sosyal refah anlayışı eleştirilmiş, değişen dünya şartları ile birlikte sosyal refah anlayışı terk edilmeye başlanmıştır. 1980'li yılların başında gelişmiş ülkelerde uygulamaya geçen neoliberal politikalar Türkiye'de 24 Ocak kararları ile benimsenmiştir. Neoliberal politikalar ile hayata geçirilen uygulamalar sosyal devlet anlayışını zayıflatmaya başlamıştır. Bu çalışma ile; 1980-1993 yılları arasında Türkiye'de siyasal anlamda etkili olan Turgut Özal'ın döneminde uygulanan sosyal politikalara ve sosyal hizmet uygulamalarına verilen önem tespit edilecektir. Bu dönemde yaşanan küreselleşme ve neoliberal politikalardan etkilenen sosyal politikaların uygulama alanı olan sosyal hizmetlerin ve sosyal hizmetlerin kurumsallaşma çalışmalarının incelenmesi gerekmektedir. Çalışma sonucunda Turgut Özal döneminde benimsenen neoliberal politikaların etkisiyle birlikte sosyal hizmet uygulamalarının genellikle yoksulluk alanında yoğunlaştığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları dışında gerekli kurumsallaşma çalışmalarının yapılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social work is a field of application that has existed since ancient times. The development of the field of social policy has made social service applications more visible in social life. The discipline of social policy has taken on an active role in the solution of social problems that emerged as a result of the Industrial Revolution. Along with the strengthening of social policies, social services that ensure the implementation of social policies in the field have also been strengthened. Social service applications intervene to ensure the maximization of social functionality of individuals who are in a disadvantaged position in social life. Throughout the study, social policies and social service applications have been tried to be presented in an integrated manner. As a result of the Industrial Revolution, changes in the nature of the state began to emerge with the social problems that emerged. The state intervened in the social field to solve the increasing social problems and took on the identity of a social welfare state after the 1929 crisis. The social welfare state is a type of state that struggles to provide citizens with minimum living conditions. Minimum living conditions were tried to be provided to citizens with social policies and social service practices. The welfare state experienced its golden age between 1945 - 1970, during which states gave importance to social policies and social services and their development was ensured. In the 1960s, Turkey adopted the principle of the“social state”and institutionalization efforts were made in the field of social services in this direction. As a result of the crises experienced in the 1970s, the concept of social welfare was criticized due to public social expenditures ; and with the changing world conditions, the concept of social welfare began to be abandoned. Neoliberal policies implemented in developed countries in the early 1980s were adopted in Turkey with the January 24 decisions. The practices implemented with neoliberal policies began to weaken the concept of the social state. With this study; the importance given to social policies and social service practices implemented during the period of Turgut Özal, who was politically influential in Turkey between 1980-1993, will be determined. It is an obligatory to examine the social services and institutionalization studies of social services, which are the application areas of social policies affected by globalization and neoliberal policies experienced in this period. As a result of the study, it was seen that the necessary institutionalization studies were not carried out except for the Social Assistance and Solidarity Foundations, where social service practices were generally concentrated in the field of poverty with the effect of the neoliberal policies adopted during the Turgut Özal period.