Urartu bakraçları
Urartian buckets
- Tez No: 915393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLCAN GÖKCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez çalışmasında, Urartu Krallığı'nda bakraçlar değerlendirilmiştir. Değerlendirme buluntu olarak ele geçmiş bakraçlar ile tasvir sanatında betimlenmiş bakraç motifleri ışığında yapılmıştır. Buluntu olarak ele geçmiş bakraç sayısı 10 adettir. Tasvir sanatında ise süs eşyaları, askeri teçhizatlar, taşıt aksamları, at koşum takımları, mühürler ve mimari süslemeler üzerinde görülenler değerlendirilmiştir. Çalışmada konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle bakraçların üretim ve yapım özellikleri üzerinde durulmuştur. Bakraçların üretiminde genellikle bronz ve az sayıda da olsa gümüş kullanılmıştır. Bakraçlar üzerinde görülen süslemelerde ise kazıma, kabartma ve kaplama teknikleri uygulanmıştır. Sade bakraçların yanı sıra, balık, kuş, at başı, tomurcuk dizileri, rozetler, hayat ağacı motifi ve tanrı figürleri ile süslenmiş olanlar da bulunmaktadır. Çalışmada öncelikle arkeolojik buluntular başlığı altında ele geçmiş bakraçlar değerlendirilmiştir. Sonrasında ise tasvir sanatı altında bakraç motiflerinin görüldüğü eserler ait oldukları başlıklar altında incelenmiştir. Tasvir sanatında bakraçlar kadın figürleri başta olmak üzere, mitolojik yaratıklar ve tanrıların elinde betimlenmiştir. Törensel kullanımının yanı sıra bakraçlar sosyal yaşamda da kullanılmış olmalıdır. Urartu dönemi bakraçlarının yakın benzerleri çağdaşı uygarlıklardan Yeni Asur ve Geç Hitit Beyliklerinden de bilinir. Bununla birlikte Urartu bakraçlarının kendine has özellikleri de mevcuttur. Nitekim yılanbaşı ile sonlandırılmış kulplar ve“T”biçimli kulp halkası bu özelliklerdendir.
Özet (Çeviri)
Thesis study evaluated the coppers in the Urartian Kingdom. Buckets obtained as finds were evaluated and bucket motifs depicted in the art of depiction were made. The number of past findings obtained as finds is 10. In the art of depiction, ornamental accessories, military equipment, vehicle parts, horse trapping, seals and wall painting were evaluated. In order to better understand the subject of the study, the production and production features of buckets were primarily emphasized. Buckets were generally produced using bronze and, to a lesser extent, silver. In the decorations seen on buckets, engraving, embossing and coating techniques were used. In addition to plain buckets, there are also fish, bird, horse head, bud rows, rosettes, tree of life motif and god figures and basic ones. In the study, buckets obtained under the title of archaeological finds were evaluated first. As a result, the works exhibiting bucket motifs under the art of depiction were signed under the trustworthiness they belong to. In the art of depiction, buckets are depicted in the hands of mythological creators and gods, especially female figures. In addition to ceremonial viewing, buckets should also be included in social life. Close similarities of the buckets of the Urartu period are known from contemporary civilizations, the Neo Assyrian and Neo Hittite Principalities. However, Urartu buckets also have their own unique features. For example, handles terminated with a snakehead and a“T”shaped handle ring are among these features.