Eleştirel düşünme becerisi ile sosyal duygusal öğrenme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between critical thinking skills and social emotional learning skills
- Tez No: 915394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ordu ili ilçelerindeki (Fatsa, Kumru) devlet okullarında öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamla araştırmacının kolay erişim sağlayabileceği ortaokul 6-7-8. sınıf öğrencilerinin örnekleme dahil edilmesine karar verilmiştir. Araştırma kapsamında 289'u kız öğrenci, 211'i erkek öğrenci olmak üzere 500 öğrenciden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Eleştirel Düşünme Ölçekleri Takımı (EDÖT) ve Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği (SDÖÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistik, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, tukey testi, fark testleri ve korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve sosyal duygusal öğrenme becerilerinde; cinsiyet, okul türü, yaş, sınıf, genel not ortalaması, sosyoekonomik düzey, anne ile geçirilen günlük süre, baba ile geçirilen günlük süre, çocuklukta oynanan oyun materyalleri ve çocuklukta en çok oynanan oyun değişkenlerine göre; analiz, değerlendirme, çıkarım, yorumlama, açıklama, öz düzenleme, iletişim, problem çözme, stresle başa çıkma ve kendilik değerini artıran beceriler alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ortaokul öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında hem pozitif hem de negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between critical thinking skills and social emotional learning skills of middle school students. The study group of this research consisted of middle school students studying in public schools in the districts of Ordu province (Fatsa, Kumru) in the 2023-2024 academic year. The convenience sampling method was used in the research. In this context, it was decided to include 6-7-8th grade middle school students who could be easily accessed by the researcher in the sample. Within the scope of the research, data were collected from 500 students, 289 of whom were female and 211 were male. Personal Information Form, Critical Thinking Scales Set (CTSS) and Social Emotional Learning Scale (SELS) were used as data collection tools. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, tukey test, difference tests and correlation method were used in the analysis of the data. Significant differences were found in the sub-dimensions of analysis, evaluation, inference, interpretation, explanation, self-regulation, communication, problem solving, coping with stress and skills that increase self-esteem according to the variables of gender, school type, age, grade point average, socioeconomic level, daily time spent with mother, daily time spent with father, childhood game materials and most frequently played games in childhood in students' critical thinking skills and social emotional learning skills. It was found that there was a significant relationship between the critical thinking skills and social emotional learning skills of middle school students in both positive and negative directions.