Üniversiteli gençlerin kişilik özelliklerinin siyasal katılımüzerindeki etkisi: İstanbul örneği
The effect of personality traits of university students onpolitical participation: Istanbul case
- Tez No: 915392
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kişilik, bireylerin düşünce, duygu ve davranışlarını belirleyen sürekli ve tutarlı özellikler bütünüdür. Bu özellikler, bireylerin siyasi tutumları ve davranışlarını da etkilemektedir. Bu çalışmanın konusu, üniversite öğrencileri üzerinden kişilik özellikleri ile siyasal katılım arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca kişilik özelliklerinin siyasal katılım üzerindeki etkisine dair bir modelin ortaya konulması da araştırmanın konuları arasındadır. Bu çerçevede, İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitimine devam eden 394 öğrenciye iki ölçek üzerinden anket uygulanmıştır. Anketler yüz yüze mülakat tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara uygulanan ölçekler Türk Kültüründe Geliştirilmiş Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği ile Siyasal Katılım Ölçeği'dir. Araştırmada, Türk Kültüründe Geliştirilmiş Temel Kişillik Özelliklerinin alt boyutlarını oluşturan altı faktörün üniversite gençliğinin siyasal katılımı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Kişilik özelliklerinin alt boyutları olan“dışadönüklük”,“gelişime açıklık”,“duygusal tutarsızlık”ve“olumsuz değerlik”değişkenlerinin, siyasal katılım üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Özellikle dışadönüklük ve gelişime açıklık özellikleri, siyasal katılımı artıran en önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Buna karşın kişilik özelliklerinin“uyumluluk”alt boyutunun siyasal katılım üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Öte yandan, kişilik özelliklerinin“sorumluluk”alt boyutunun siyasal katılım üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Personality is a set of continuous and consistent characteristics that determine individuals' thoughts, feelings and behaviors. These characteristics also affect individuals' political attitudes and behaviors. The subject of this study is to examine the relationships between personality traits and political participation through university students. In addition, the presentation of a model regarding the effect of personality traits on political participation is among the subjects of the research. In this context, a survey was applied to 394 students studying at state and foundation universities in Istanbul using two scales. The surveys were conducted using the face-to-face interview technique. The scales applied to the participants were the Basic Personality Traits Scale Developed in Turkish Culture and the Political Participation Scale. In the study, the effects of six factors constituting the sub-dimensions of the Basic Personality Traits Developed in Turkish Culture on the political participation of university youth were analyzed. It was determined that the variables of the sub-dimensions of personality traits,“extraversion”,“openness to experience”,“neuroticism”and“negative valence”, had a significant effect on political participation. Especially extraversion and openness to experience stand out as the most important factors that increase political participation. On the other hand, the“agreeableness”sub-dimension of personality traits has no effect on political participation. On the other hand, it was concluded that the“conscientiousness”sub-dimension of personality traits has a negative effect on political participation.