Yenilik performansı ve örgütsel çevikliğin çalışanların gelişim kültürü algısına etkisi: Konaklama işletmeleri çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of innovation performance and organizational agility on employees' perception of development culture: A study on accommodation enterprises employees
- Tez No: 915420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, konaklama işletmelerinin yenilik performansının ve örgütsel çevikliğinin çalışanların gelişim kültürü algısına etkisini ölçmeye yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yenilik performansı, örgütsel çeviklik ve gelişim kültürü arasındaki ilişkinin ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerinin incelenmesi için toplanan birincil veriler analiz edilerek bulgular elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca demografik özellikler açısından yenilik performansı, örgütsel çeviklik ve gelişim kültürü değişkenlerinin farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Araştırmanın evreni, belirsiz evren çerçevesinde Antalya'daki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri çalışanlarından oluşmaktadır. Bu bağlamda, anket yoluyla 405 katılımcıdan, literatürde geçerliliği ve güvenirliği farklı çalışmalarda sınanmış ölçüm araçlarının soruları kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların yenilik performansı algısı ortalaması 3,63 ile, örgütsel çeviklik algısı ortalaması 3,76 ile ve gelişim kültürü algısı ortalaması 3,52 ile orta üstü düzey seviyesinde çıkmıştır. Araştırmada yenilik performansı, örgütsel çeviklik ve gelişim kültürü arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yenilik performansı ve örgütsel çevikliğin gelişim kültürü üzerinde ise anlamlı pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Demografik özellikler açısından yapılan analiz sonucunda, katılımcıların yenilik performansı, örgütsel çeviklik ve gelişim kültürü algılarının cinsiyet, eğitim durumu ve işletmede çalıştığı süre açısından farklılık göstermediği; yaş, medeni durum ve çalıştığı pozisyon açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular neticesinde, konaklama işletmelerinde gelişim kültürü uygulamalarının yenilik performansı ve örgütsel çeviklik uygulamalarına göre daha düşük kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure the impact of innovation performance and organizational agility of accommodation establishments on employees' perception of development culture. Within the scope of the research, the relationship between innovation performance, organizational agility and development culture and the primary data collected to examine the effects of independent variables on the dependent variable were analyzed and the findings were obtained and interpreted. İn addition, it was tested whether innovation performance, organizational agility and development culture variables differ in terms of demographic characteristics. The universe of the research consists of employees of 4 and 5 star accommodation establishments in Antalya within the framework of the uncertain universe. İn this context, data were collected from 405 participants via a survey using questions from measurement tools whose validity and reliability have been tested in different studies in the literature. As a result of the research, the participants' innovation performance perception average was 3.63, organizational agility perception average was 3.76 and development culture perception average was 3.52, which was above average level. The research detected that there is a positive relationship between innovation performance, organizational agility and development culture. İt has been determined that innovation performance and organizational agility have a significant positive effect on development culture. As a result of the analysis made in terms of demographic characteristics, it was determined that the participants' perceptions of innovation performance, organizational agility and development culture did not differ in terms of gender, education level and length of service in the company; but they differed in terms of age, marital status and departman of work. As a result of the findings obtained within the scope of the research, it was determined that development culture practices in accommodation enterprises were lower than innovation performance and organizational agility practices.