6360 sayılı Kanun kapsamında mahalleye dönüşen belde belediyelerinde halkın memnuniyeti: Şanlıurfa örneği
A research on public satisfaction in municipalities turned into neighborhoods by Law No 6360: The case of Şanlıurfa Metropolitan Municipalitiy
- Tez No: 915421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana şehirlerin yasal statüsü, yetki alanı, kurum olarak önemi hakkında çeşitli yasalar oluşturmuş ve uygulamaya koymuştur. Özellikle 1950'li yıllar ve sonrasında artan nüfus ve kentleşme oranı şehirler üzerinde daha dikkatli ve planlı düzenlemeler yapılmasını gerekli kılmıştır. İlk Büyükşehir yasası 1984 yılında kabul edilmiş ve şehirlerin sınırları ve yetki alanları belirlenmiştir. Günümüze kadar Büyükşehir yasalarında bütçe, yetki alanı, sınırları gibi konular üzerinde durulmuş son olarak araştırmanın konusu olan 6360 Sayılı Kanun 2014 yılında kabul edilmiştir. Kanun kapsamında daha önce kendi tüzel kişiliği bulunan köyler, il özel idareleri ve belde belediyeleri, büyükşehir belediyeleri bünyesine dahil edilmiştir. Araştırmanın asıl konusu tüzel kişiliğine son verilen ve büyükşehir bünyesine katılan belde belediyelerinde hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilip getirilmediği ve halkın memnuniyetinin ölçülmesidir. Araştırmada yapılacak anket çalışması ile hizmet kalitesi, etkinliği ve verimliliği kanun öncesi ve sonrası şeklinde karşılaştırılacak ve kanunun gerekliliği ve işlevselliği hakkında bir sonuç çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since ıts establishment, the Republic of Turkey has created and implemented various laws on the legal status, jurisdiction and importance of cities as an institution. Especially in the 1950s and after, the increasing population and urbanization rate necessitated more careful an planned arrangements on the cities. The first Metropolitan law was adopted in 1984 and the borders and jurisdictions of the cities were determined. Until today, subjects such as budget, jurisdiction and borders in metropolitan laws have been emphasized and finally, Law 6360, which is the subject of the research, was adopted in 2014. Within the scope of the law, villages, special provincial administrations and town municipalities that had their own legal personality were included in the metropolitan municipalities. The main subject of the research is to measure the satisfaction of the people and whether the services are carried out effectively and efficiently in the town municipalities whose legal personality has been terminated and joined to the metropolitan body. With the survey to be conducted in the research, the service quality, efficiency and productivity will be compared before and after the law, and a conclusion will be drawn about the necessity and functionality of the law.