Narlıdere ve Balçova ilçesi sera çalışanlarının pestisit kullanım durumları
Pesticide usage and greenhouse workers in Narlıdere and Balcova district
  1. Tez No: 91543
  2. Yazar: AKÇA ERGÖNEN (TOPRAK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SALAÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Pestisitler tarımsal üretimi ve kalitelerini arttırmak amacıyla II. Dünya Savaşından sonra dünyada kullanım yaygınlığı artan kimyasal maddelerdir. Kullanımlarının artmasıyla birlikte çevre ve insan sağlığı üzerine zararlı etkileri de görülmeye başlamıştır. Pestisitlere bağlı sağlık sorunları bir halk sağlığı konusu olmakla birlikte sağlığa zarar veren bu maddelerin üretimi, satışı ve kullanımı medikolegal yön içermektedir. Yoğun pestisit kullanımına bağlı mesleksel ve çevresel maruz kalımların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri adli tıp alanından veri bekleyen davalara konu olmaktadır. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de pestisit kullanım durumu ile ilgili sağlıklı veriler bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında, İzmir ili Narlıdere ve Balçova ilçesindeki seralarda pestisit kullanım durumunu ortaya koymak amacıyla 131 sera çalışanına yüz yüze görüşme tekniği ile bir anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 8.0 Windows programına yüklenerek istatistiksel yönden değerlendirilmiştir. Serada çalışan kişilerin yasal kayıtlan yoktur. Görüşülen sera çalışanlarının; % 63.8'i ilköğrenim eğitimi almıştır, % 49.2'si seraların bulunduğu alanlar içindeki bir konutta yaşamaktadır, % 46.2'si kendi serasında çalışmaktadır, % 42.3'ünün sağlık güvenceleri vardır, % 86.9'u tarım koruma ilacı uygulamaktadır, % 59.3'ü uygulama sırasında sağlığı için herhangi bir koruyucu önlem almamaktadır. Kullanılan tarım koruma ilacının uygulama yöntemi, uygulama yeri, miktarı, süresi ve gerekli olabilecek diğer bilgiler kayıt edilmemektedir. Tarım koruma ilacı uygulayıcılarının yasal ve eğitsel gereksinimlerinin her yönden verilerle desteklenerek tartışılmasının yararlı olacağı görüşünü paylaşmak istiyoruz. Anahtar Sözcükler; Pestisitler, kronik maruz kalım, sera çalışanları, mesleksel maruz kalım, medikolegal yaklaşım. IV
Özet (Çeviri)
Pesticide Usage and Greenhouse Workers in Narhdere and Balçova District ABSTRACT Pesticides are chemical materials that has been widely used especially after Second World War in order to increase the quality and quantity of agricultural products. This increase in their consumption leads harmful effects on environment and human health. Health problems those associated with pesticides are in the fields of public and health preventive medicine but the production, sales and consumption of this materials which are harmful for health have medico-legal aspects. Human health problems due to the occupational and environmental exposures to these chemicals subject to many medico-legal problems. As in other developing countries there is no reliable data about the usage of pesticides in our country. In this study we performed a face to face questionnaire with 131 people working at the greenhouses of Narhdere and Balçova region of İzmir city. All the data obtained evaluated by a computer based statistical program. None of the workers had legal records, 63.8 % had primary school education, 49.2 % of them were living at the same agricultural area, 46.2 % were the owner of the greenhouse and 42.3 % had medical insurance. The worker himself applied pesticides with a ratio 86.9 %. Unfortunately 59.3 % of the workers did no used to have protective materials while their application during appliance. There were no record about the application method, site, amount, duration and other useful information of the pesticides. As a conclusion, we mentioned that legal and educational needs of the pesticide applicators should be discussed on the basis of reliable data about the subject. Key words; Pesticides, chronic exposure, greenhouse's workers, occupational exposure, medicolegal approache.