İş yerinde algılanan liderlik tarzı, kendini sabote etme tutumu ve esenlik arasındaki ilişkiler
Relations between perceived leadership style, self sabotaging attitude and wellbeing at work
  1. Tez No: 915431
  2. Yazar: ESRA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çalışanların algıladıkları liderlik tarzı ile kendini sabote etmeleri arasındaki ilişkide algıladıkları esenlik düzeylerinin aracı bir rolünün olup olmadığı incelenmektedir. Araştırmaya 45'i kadın, 66'sı erkek olmak üzere 111 özel sektör ve kamu sektörü çalışanı katılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılara kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılmış olup, kullanılan veri toplama araçları; Demografik Veri Formu, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği, Çalışanın Kendini Sabote Etme Ölçeği ve Algılanan Esenlik Ölçeği'dir. Çalışanın Kendini Sabote Etme Ölçeği'nin geliştirilmesi aşamasında geçerlilik ve güvenirlilik analizleri için açımlayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Çalışmada yer alan değişkenler arası ilişkilerin saptanabilmesi için normallik analizi ve korelasyon analizi; aracılık analizleri için de hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen korelasyon analizi sonucuna göre, çalışanın algıladığı etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzının, kendini sabote etme ile negatif; algılanan esenlik ile pozitif yönlü zayıf ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Serbest bırakıcı liderlik tarzının ise kendini sabote etme ile ilişkisi bulunmamıştır, algılanan esenlik ile pozitif yönlü zayıf bir ilişkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışanın kendini sabote etmesinin, algılanan esenlik ile negatif yönlü orta düzey ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Aracılık analizi sonuçları incelediğinde ise; çalışanların algıladıkları etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzlarının, kendini sabote etmenin alt boyutu olan öz olumlama sabotajı ile arasındaki ilişkide algıladıkları esenliklerinin aracı değişken rolü olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonunda, araştırma bulguları literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether employees' perceived well-being levels play a mediating role in the relationship between their perceived leadership style and self-sabotaging attitudes. 111 private and public sector employees, 45 of whom are female and 66 are male, participated in the research. The participants in the study were reached through convenience sampling method and to collect the data used tools were: Demographic Data Form, Multifactor Leadership Scale, Employee Self Sabotaging Scale, and Perceived Wellbeing Scale. Exploratory factor analyses were conducted for validity and reliability analyzes during the development phase of the Employee Self Sabotaging Scale. In order to determine the relationships between the variables in the study, normality analysis and correlation analysis were completed and for mediation analyses hierarchical regression analysis was made. According to the correlation analysis results obtained as a result of the research, it was seen that the transactional and transformational leadership style perceived by the employee had a negative relationship with self sabotaging and a weak positive relationship with perceived well-being. The laissez-faire leadership style was not found to have a relationship with self-sabotaging, and it was found that it had a weak positive relationship with perceived wellbeing. In addition, it was found that the employee's self sabotaging had a negative medium level relationship with perceived wellbeing. When the mediation analysis results were examined, it was determined that the transactional and transformational leadership styles perceived by the employees had a mediating variable role in the relationship between the self-affirmation sabotage which is the sub-dimension of self sabotaging. At the end of the study, the research findings were discussed.