4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde işverenin sağlık sebebiyle iş sözleşmesini feshi ve feshin sonuçları
Termination of employment contracts due to health reasons by the employer and the consequences of termination under the Law No. 4857
  1. Tez No: 915430
  2. Yazar: GÜLNİHAL GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde işverenin sağlık sebepleriyle iş sözleşmesini feshetme hakkını ve bu fesih işleminin sonuçlarını ele almaktadır. Çalışma kapsamında, işverenin sağlık gerekçesiyle iş sözleşmesini feshedebilmesi için gerekli koşullar, işverenin yükümlülükleri ve bu süreçte işçinin sahip olduğu haklar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca, sağlık sebeplerine dayalı fesihlerin Yargıtay tarafından nasıl değerlendirildiği ve bu fesihlerin iş güvencesi hükümleri kapsamında nasıl ele alındığına dair içtihatlar analiz edilmiştir. İşveren, işçiden kaynaklanan sebeplerle iş sözleşmesinden beklediği faydayı sağlayamadığı durumlarda, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca iş sözleşmesini geçerli veya haklı sebeple sona erdirebilir. İşçinin sağlık durumu nedeniyle iş sözleşmesinden doğan iş görme borcunu gerektiği şekilde yerine getirememesi, işverenin sözleşmeden beklediği yararın gerçekleşmediği anlamına gelir. Bu durumda, işverenin iş sözleşmesine bağlı kalmaya zorlanamayacağı kabul edilmektedir. İşverenin iş sözleşmesini feshetme hakkı, işçinin iş görme borcunu ifa edememesine dayanmaktadır. İşveren, işçinin sağlığı sebebiyle iş görme borcunu yerine getirememesi halinde somut olayın özelliklerine göre geçerli veya haklı sebeple fesih yoluyla iş sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir. Kanun koyucu, geçerli fesih sebebi olan işçinin yetersizliği sebebinin ne şekilde değerlendirilmesi gerektiğine dair kesin bir düzenleme getirmemiştir. Bu konu, Kanun'un gerekçesi ve Yargıtay içtihatları ile şekillenmiştir. Bu çalışmada, işverenin hangi durumlarda işçinin sağlık durumu sebebiyle iş sözleşmesini geçerli veya haklı sebeple sona erdirebileceği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmada, işverenin fesih hakkını kullanırken sağlık raporları, iş güvencesi, tazminat hakları gibi hukuki unsurların nasıl dikkate alınması gerektiğini belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the employer's right to terminate an employment contract due to health reasons under the framework of the Turkish Labor Law No. 4857, as well as the consequences of such termination. The study details the conditions required for an employer to terminate an employment contract based on health-related reasons, the employer's obligations, and the rights of the employee during this process. Additionally, the case law of the Court of Cassation regarding terminations based on health reasons and how these terminations are addressed under the job security provisions are analyzed. In cases where the employer cannot obtain the expected benefit from the employment contract due to reasons related to the employee, the employer may terminate the employment contract with a valid or just cause in accordance with the Turkish Labor Law No. 4857. If the employee is unable to fulfill their obligation to work due to health reasons, it means that the employer is not receiving the anticipated benefit from the contract. In such cases, it is accepted that the employer cannot be forced to remain bound by the contract. The employer's right to terminate the contract is based on the employee's inability to fulfill their obligation to work. If the employee is unable to perform their work obligation due to health issues, the employer has the right to terminate the employment contract with valid or just cause, depending on the specific circumstances of the case. The legislator has not established a definitive regulation on how the employee's inadequacy, which constitutes a valid reason for termination, should be evaluated. This issue has been shaped by the rationale of the Law and the case law of the Court of Cassation. In this study, the circumstances under which an employer can terminate an employment contract due to the employee's health condition, either with a valid or just cause, are examined in detail. In the study, it is emphasized how legal elements such as medical reports, job security, and compensation rights should be taken into consideration when the employer exercises the right to terminate the employment contract.