Türkiye'de fen eğitiminde argümantasyon tabanlı öğrenme yönteminin kullanıldığı çalışmaların incelenmesi
Review of studies using argumentation-based learning method in science education in Türkiye
  1. Tez No: 915440
  2. Yazar: HALİL SOMUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilim ve teknolojideki gelişmeler toplumların geleceğini etkilemektedir. Toplumlar bilim ve teknoloji yarışında ön sıralarda olabilmek için nitelikli bireylere ihtiyaç duymaktadırlar. Nitelikli bireyler ancak iyi bir fen eğitimiyle sağlanabilir. Fen eğitiminin öğrenciler üzerinde etkisini arttırmak ve öğrencilere gerekli becerileri aşılamak için çeşitli öğrenci merkezi yöntemler Fen Öğretim Programına dahil edilmiştir. Bu yöntemlerden biri de argümantasyon tabanlı öğrenme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de fen eğitiminde argümantasyon tabanlı öğrenme yönteminin kullanıldığı çalışmaları detaylı bir şekilde incelemek ve bir bütün içinde sunmaktır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi ile yürütülmüştür. Çalışmaya 2007 ile 2024 yılının ilk altı ayı içersinde yayımlanan, 107 makale, 121 yüksek lisans tezi, 42 doktora tezi olmak üzere toplam 270 araştırma dahil edilmiştir. Konu ile ilgili çalışmaları incelemek için araştırmacılar tarafından bir form oluşturulmuştur. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, en çok çalışmanın 2019 yılında yayınlandığı; yapılan çalışmaların en çok fen bilimleri alanında olduğu; çalışmalarda en çok yarı deneysel desenin kullanıldığı; veri toplama aracı olarak en çok başarı testinin tercih edildiği; çalışmaların en çok ortaokul düzeyinde yapıldığı; en fazla çalışmanın 31 ile 40 arasındaki örneklem boyutuyla yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
List of journals of societies on developments in science and technology. Societies need parts in order to be at the forefront of science and technology races. Qualified individuals can only change with a good science education. Various student center distributions have been included in the Science Curriculum to ensure distribution and dissemination of science education data. One of these particles is the proliferation-based learning method. For this purpose, commercial studies of the learning method based on diffusion in science education in Turkey are concentrated in detail and presented as a whole. The study is carried out with comprehensive analysis, which is one of the qualitative research methods. A total of 270 studies, including 107 articles, 121 master's theses and 42 doctoral theses, published between 2007 and the first six months of 2024, were included in the study. A form section by researchers to review studies on the subject. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the analysis, the most products were published in 2019; Most of the studies are in the field of science; The activity area of the pattern with the most short intervals chosen; achievement test was most preferred as a data collection tool; Armies are mostly at secondary school level; It has been determined that most pieces are produced with sizes between 31 and 40.