Kırgızistan'ın sağlık turizmi potansiyeli ve sürdürülebilir sağlık turizmi için bir model önerisi
Kyrgyzstan's health tourism potential and a model proposal for sustainable health tourism
- Tez No: 915439
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Kırgızistan'ın sağlık turizm potansiyelinin belirlenmesi ve sürdürülebilir bir sağlık turizmi modeli önerilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmanının evrenini Kırgızistan sağlık turizmi paydaşları oluşturmuştur. Örneklemde ise olasılıksız örnekleme yöntemlerinden biri olan kartopu örneklemesi tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın ana verileri yapılandırılmış görüşme tekniğiyle 21 sağlık turizmi paydaşından elde edilirken ikincil veriler çalışmanın destekleyici verileri olmuştur. Çalışmada veriler 30.06.2023 – 30.10.2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiş ve bir GZFT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler) analizi yapılmıştır. Çalışmada öne çıkan bulgular değerlendirildiğinde, Kırgızistan'ın sağlık turizmi arz unsurlarının sanatoryumlar, termal turizm, doğal kaynaklar, geleneksel tedaviler ve kültürel değerler olduğu, sağlık turizmi potansiyelinin termal turizm ve spa-wellness, medikal turizm, doğa temelli turizm, Issık Göl ve göçebe kültürü olduğu söylenebilir. Bununla birlikte Kırgızistan sağlık turizminin güçlü yönlerinde bozulmamış doğa, mevcut sağlık turizmi kaynakları, diğer doğal kaynaklar, gelişime açık yapı, personel potansiyeli ve iklim unsurlarının öne çıktığı görülürken zayıf yönlerinde gelişmemiş olması, hizmet kalitesinin yetersizliği, devlet desteğinin olmaması ve alt yapı eksikliği dikkat çekmektedir. Kırgızistan'ın sağlık turizmindeki fırsatlarında sağlık turizmi potansiyelinin olması, sağlık turizminde merkez olma potansiyeli, Kırgızistan'ın dağlık yapısı ve alternatif tıp potansiyeli öne çıkmaktadır. Tehdit olarak ise turizmin sürdürülebilir olarak gelişmemesi, çevre kirliliği, bilinçsizlik, siyasi istikrarsızlık, turist güvenliği ve hijyen gibi başlıklar öne çıkan unsurlar olarak tespit edilmiştir. Kırgızistan'ın sağlık turizmi gelişimini etkileyen en önemli faktörün ise hizmet kalitesi olduğu ortaya çıkmıştır. Kırgızistan'da geliştirilebilecek sağlık turizmi türleri ve aktivitelerinde termal turizm başlığı altında öne çıkanların, kımız tedavisi, kaplıca turizmi, tıbbi çamur tedavisi, klimatizm ve tuz mağaraları olduğu, medikal turizmde ise kardiyovasküler tedaviler, dental turizm, plastik cerrahi ve kozmetik cerrahi olduğu ve ayrıca sanatoryum ve kurotlarda sunulan hizmetlerin de geliştirilebilir olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda planlama, eğitim, yönetim, finans ve yatırım, pazarlama stratejileri ve denetim- kontrol olmak üzere 5 temadan oluşan Kırgızistan'da sürdürülebilir sağlık turizmi modeli ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte çalışmanın sonunda modele yönelik uygulama aşamaları ile uygulama süreci sunulmuş ve bulgular değerlendirilerek teorik ve pratiğe yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess Kyrgyzstan's health tourism potential and propose a sustainable health tourism model. The research population consists of stakeholders in Kyrgyzstan's health tourism sector. The sample was selected using the snowball sampling technique, a non-probability sampling method. The study is designed as action research, following a qualitative research approach. The primary data for the study were obtained through structured interviews with 21 health tourism stakeholders, while secondary data served as supportive evidence. The data were collected between June 30, 2023, and October 30, 2023. Analysis was conducted using the MAXQDA software, and a SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis was performed. The key findings indicate that Kyrgyzstan's health tourism supply elements include sanatoriums, thermal tourism, natural resources, traditional treatments, and cultural values. The health tourism potential is centered around thermal tourism and spa & wellness, medical tourism, nature-based tourism, Issyk-Kul Lake, and nomadic culture. In terms of strengths, the study highlights Kyrgyzstan's unspoiled nature, existing health tourism resources, other natural assets, potential for development, personnel capabilities, and favorable climate. However, weaknesses include an underdeveloped and developing sector, inadequate service quality, lack of government support, and insufficient infrastructure. Opportunities lie in the country's potential for health tourism, the possibility of becoming a health tourism hub, mountainous geography, and alternative medicine potential. The threats identified encompass unsustainable tourism development, environmental pollution, lack of awareness, political instability, tourist safety, and hygiene issues. The most significant factor affecting Kyrgyzstan's health tourism potential was found to be the quality of services. Among the types of health tourism and activities that could be developed in Kyrgyzstan, the key areas under thermal tourism include koumiss therapy, spa tourism, therapeutic mud treatments, climatotherapy, and salt caves. In medical tourism, cardiovascular treatments, dental tourism, plastic surgery, and cosmetic surgery are prominent, while the services offered at sanatoriums and resorts were also identified as having development potential. As a result of the study, a sustainable health tourism model for Kyrgyzstan was proposed, consisting of five themes: planning, education, management, finance and investment, marketing strategies, and monitoring and control. Additionally, the study presented the implementation phases and process for the model, and based on the findings, theoretical and practical recommendations were developed.