Muhammed Ali Sâbûnî'nin peygamber tasavvuru
The Prophet concept in the thought of Muhammad Ali Al-Sabuni
- Tez No: 915450
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın konusu, modern dönemde tefsirciliği ile öne çıkmış olmakla birlikte hadis ilmine dair de katkılar sunan Muhammed Ali Sâbûnî'nin peygamber tasavvurunu ortaya koymaktır. Sâbûnî'nin yirmi birinci asırda yaşaması, klasik bir usulde eğitim alması ve modern dünyayı tanıması, onun peygamber tasavvurunu ilgi çekici kılmaktadır. Bu durum, modern dünyayı tanıyan klasik bir zihniyetin, günümüz değerlerini dikkate alarak dinî metinleri anlama ve yorumlama çabalarını, ayrıca bu metinlerden olan hadislerde sözün sahibi olarak Hz. Peygamber'in tasavvurunu da daha merak uyandırıcı hâle getirmektedir. Bu çalışmada, Sâbûnî'nin peygamber tasavvuru ağırlıklı olarak“es-Sünnetü'n- Nebeviyyetü'l-Mutahhara Kısmün Mine'l Vahyi'l-İlâhiyye'il Münezzel”, Buhârî'nin muhtasar bir şerhi olan“eş-Şerhu'l-Müyesser”, Safvetü't-Tefâsîr, Ravâiu'l-Beyân adlı eserleri bağlamında ortaya konulmuştur. Çalışmamız bir giriş, iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezimizin konusu, yöntemi ve amacı, kaynakları ve Muhammed Ali Sâbûnî'nin hayatı, telif ettiği eserlerine yer verilmiştir. Birinci bölümde sünnete dair görüşleri tafsilatlı bir şekilde ele alınmış, ikinci bölümde ise Hz. Peygamber'in alametleri, mûcize anlayışı ve ona has durumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study reveals the prophet concept of Muhammad Ali Sâbûnî, who has not been the only one with his exegesis in the modern period, but also contributed to the science of hadith. The fact that Sâbûnî lived in the twenty-first century and received a classical education and knew the modern world makes his prophetic vision attractive. This makes the classical mentality, which recognizes modern times, both understanding and interpreting religious texts by considering today's values, and the imagination of the Prophet as having a say in hadiths from religious texts. In this study, Sâbûnî's vision of a prophet is predominantly“es-Sunnetü'n- Nebeviyyetü'l-Mutahhara Kısmün Mine'l Vahyi'l-İlâhiyya'il Münezzel”and Bukhari's concise commentary“e-Şerhu'l-Müyesser”. ", Safvetü't-Tefâsîr, Ravâiu'l-Beyân has been put forward in the context of his works. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction part, the subject, method and purpose of our thesis, sources and the life of Muhammed Ali Sâbûnî and the copyrighted items are included. The view of the first about the sunnah was discussed in detail, and from the second, Hz. The portents of the Prophet, his understanding of miracles and his unique behaviors are included.