Yapay seleksiyonla bifenazate ve abamectin karışımı bir akarisitle direnç kazandırılan yerel bir Amblyseius swirskii popülasyonunun hayat tablosu ve avlanma kapasitesi parametrelerinin incelenmesi
Examination of the life table and predation capacity parameters of a local Amblyseius swirskii population acquired resistance to a mixture of bifenazate and abamectin through artificial selection
- Tez No: 915458
- Danışmanlar: PROF. DR. NABİ ALPER KUMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı ülkemizden topladığımız ve laboratuvarda kitle üretimini yaptığımız yerel bir Amblyseius swirskii popülasyonunun iki etken maddenin karışımı (125 g/L bifenazate + 7,5 g/L abamectin) bir akarisit formülasyonuyla yapay seleksiyona tabi tutularak önerilen arazi dozunun üstünde bir konsantrasyonda A. swirskii'e direnç kazandırılmasıdır. Bu amaçla, laboratuvar koşullarında A. swirskii'nin arazi popülasyonuna bu formülasyonun akut ve kronik toksik etkilerinin belirlenmesi, daha sonra bu popülasyona 6 döl seleksiyonla direnç kazandırılması ve nihayetinde direnç kazanmış popülasyonun akut toksisite ve kronik toksisitenin (işlevsel ve sayısal tepki ve hayat tablosu parametreleriyle) değerlendirilmesi çalışmaları yürütülmüştür. Son olarak, her iki popülasyon için elde edilen toksikolojik veriler kullanılarak, IOBC'nin yan etki skalasına göre değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma sayesinde dünya genelinde çok fazla kullanılan bir biyolojik mücadele etmenine pestisitlere karşı belirli bir düzeyde direnç kazandırılmıştır. Direnç kazandırılmış popülasyona akarisitin önerilen dozu uygulansa veya uygulanmasa da hayat tablosu ve avlanma kapasitesi parametrelerine olumsuz bir etki gözlemlenmemiştir. Direnç kazanmış popülasyon 6 döl boyunca seleksiyon uygulanmasa dahi direnç düzeyinde önemli bir değişiklik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to artificially select a native population of Amblyseius swirskii, which we collected from Turkiye and mass-produced in our laboratory, with a concentration above the field dose recommended a formulation that is a mixture of two active substances (125 g/L bifenazate + 7,5 g/L abamectin). For this purpose, it was aimed to determine the acute and chronic toxic effects of this formulation on the field population of A. swirskii under laboratory conditions, then to provide resistance to this population with 6 generation selections and finally to determine the acute toxicity and chronic toxicity (functional and numerical response and life table) of the resistant population. Finally, using the toxicological data obtained for both populations, an assessment will be made according to the side effect based on scale of the IOBC. As a result, gaining a certain level of resistance to pesticides to a biological control agent which is widely used throughout the world, has been achieved in this study. No adverse effects on life table and predatory capacity parameters were observed whether the recommended dose of acaricide was applied to the resistant population or not. Even if the resistant population was not subjected to selection for 6 generations, no significant change was found in the resistance level.