Kadın hemşirelerin evlilik uyumu ve cinsel yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of female nurses' marriage adjustment and sexual life quality
- Tez No: 915476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tanımlayıcı tipte yürütülen çalışmada kadın hemşirelerin cinsel yaşam kalitesi, evlilik uyumu ve etkileyen değişkenleri incelemek ve cinsel yaşam kalitesi ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde 1 Haziran 2022-1 Eylül 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya 131 evli kadın hemşire dâhil edilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgiler Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi-Kadın Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, grup karşılaştırmalarında normal dağılıma uyan ölçüm değerlerinde 'ANOVA' ve Independent Sample-t test t; normal dağılıma uymayan ölçüm değerlerinde 'Mann-Whitney U', 'Kruskal-Wallis H' test kullanılmıştır. Araştırmaya katılan evli kadın hemşirelerin yaş ortalaması 31,69±5,60'dır. Hemşirelerin Evlilikte Uyum Ölçeği puan ortalaması 45,51±6,73, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 80,64±16,99'dur.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, it was aimed to examine the sexual life quality, marital adjustment and affecting variables of female nurses and to determine the relationship between the quality of sexual life and marital adjustment. The study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital between 1 June 2022 and 1 September 2022. A total of 131 married female nurses were included in the study. The research data were collected using the Introductory Information Form, Marital Adjustment Scale, and Sexual Life Quality-Women Scale. Descriptive statistics were used in the analysis of the data, and in group comparisons, 'ANOVA' and Independent Sample-t test t were used for normally distributed measurement values; 'Mann-Whitney U' and 'Kruskal-Wallis H' test were used for measurement values that did not conform to normal distribution. The average age of the married female nurses participating in the study was 31.69±5.60. The mean score of nurses on the Marital Adjustment Scale is 45.51±6.73 (14.0-57.0), and the mean score of the Sexual Quality of Life Scale is 80.64±16.99. Marital Adjustment Scale scores were influenced by the duration of marriage (p=0.035), level of communication with spouse (p=0.001), and sexual life (p=0.017).