Hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalarda sujok terapinin semptom yükü ve konfor düzeyine etkisi
The effect of sujok therapy on symptom load and comfort level in patients with hemodialysis
- Tez No: 915491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN, PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalarda sujok terapinin semptom yükü ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma ön test, ara test ve son test randomize kontrollü deneysel tasarımda, Temmuz 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini 215 hemodiyaliz hastası oluşturdu. Örneklemini ise alınma kriterlerine uyan 32 deney 32 plasebo ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 96 diyaliz hastası oluşturdu. Deney grubuna 14 seans su jok terapi uygulandı. Araştırma verileri araştırma başlangıcında, 7. seans sonrası ve 14. seans sonrası toplandı. Araştırma verileri Hasta Tanıtım Formu, Hemodiyaliz Konfor Ölçeği Versiyon Ⅱ (HKÖ Ⅱ) ve Diyaliz Semptom İndeksi (DSİ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare testleri, tekrarlı ölçümlerde Anova testi, gruplar arası farkı belirlemede tamamlayıcı bonferroni testi kullanıldı. Bulgular: Son test diyaliz semptom indeksi puan ortalaması deney grubunda 5.65±3.84, plasebo grubunda 24.46±11.93, kontrol grubunda 27.09±14.49 olarak tespit edildi. Son test konfor ölçeği puan ortalaması deney grubunda 115.71±7.67, plasebo grubunda 80.34±22.99, kontrol grubunda 73.09±9.69 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of sujok therapy on symptom burden and comfort level in patients undergoing hemodialysis treatment. Material and Method: The study was conducted between June 2023 and December 2024 in a pre-test, mid-test and post-test randomized controlled experimental design. The universe of the study consisted of 215 hemodialysis patients. The sample consisted of a total of 96 dialysis patients, 32 in the experimental group, 32 in the placebo group and 32 in the control group, who met the inclusion criteria. 14 sessions of sujok therapy were applied to the experimental group. The research data were collected at the beginning of the study, after the 7th session and after the 14th session. The research data were collected using the Patient Identification Form, Hemodialysis Comfort Scale Version Ⅱ (HKO Ⅱ) and Dialysis Symptom Index (DSI). Chi-Square tests were used to evaluate the data, Anova test for repeated measures and complementary Bonferroni test was used to determine the difference between the groups. Results: The mean post-test dialysis symptom index score was 5.65±3.84 in the experimental group, 24.46±11.93 in the placebo group, and 27.09±14.49 in the control group. The mean post-test comfort scale score was 115.71±7.67 in the experimental group, 80.34±22.99 in the placebo group, and 73.09±9.69 in the control group.