İlkokullarda yetiştirme programı kapsamında uygulanan okuma yazma öğretiminin öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
An Examination of literacy instruction implemented within the scope of the primary schools remedial program based on teachers' perspectives
  1. Tez No: 915492
  2. Yazar: FATIMA ZEHRA ARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında uygulanan okuma yazma öğretiminin öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda irdelenmesidir. Araştırmada, İYEP'te görev alan öğretmenlerin görüşlerini almak üzere nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ağrı, Ankara, Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul, Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa illerinde bulunan 24 İYEP uygulayan sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada İYEP okuma-yazma eğitimine yönelik öğretmen görüşlerini belirlemek için standartlaştırılmış açık uçlu soru tekniğine uygun olarak yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan bir görüşme formu hazırlanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İYEP'in okuma yazma eğitimi açısından faydalı ve gerekli bir program olduğu, daha erken sınıflarda başlaması gerektiği, öğrencilerle birebir veya küçük gruplarla çalışmaya imkân verdiği, daha önce öğrenemeyen öğrenciler için fırsat oluşturduğu, akademik başarıyı artırdığı, İYEP materyallerinin okuma yazma sürecine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öğretmenler ayrıca veli ilgisizliği, ders dışı saatlerde olması nedeniyle öğrencilerin yorgun ve isteksiz olması, devamsızlık, öğrencilerin motivasyon eksikliği, öğretmenlerin aldığı ek ders ücretinin azlığı gibi konularda İYEP sürecinde sorun yaşadıklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarında yola çıkarak İYEP'in daha erken sınıf düzeyinde (2. sınıf) başlatılması, uygulama saatlerinin düzenlenmesi, devamsızlığı engelleyici çalışmalar yapılması, programda kullanılan kitap ve etkinliklerin içeriğinin zenginleştirilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evalute the literacy teaching process in line with the views of teachers implementing in training program in primary schools (IYEP). In the study, a phenomenological design, which is one of the qualitative research methods, was used to obtain the opinions of the teachers working in IYEP. The study group consisted of 24 IYEP classroom teachers in the provinces of Ağrı, Ankara, Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul, Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa. In the study, an interview form consisting of semi-structured questions was prepared in accordance with the standardized open-ended question technique in order to determine teacher views on IYEP literacy education. Descriptive analysis was used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that IYEP is a useful and necessary program, it should start in first grades, it allows working with students one-on-one or in small groups, it creates opportunities for students who have not learned before, it increases academic success and IYEP materials contribute to the literacy process. Teachers also stated that they experienced problems in the IYEP process such as parental indifference, students being tired and reluctant due to extracurricular hours, absenteeism, students' lack of motivation and the lack of additional course fees received by teachers. Based on the results of the research, suggestions were made such as starting IYEP at an earlier grade level (2nd grade), organizing the application hours, conducting studies to prevent absenteeism and enriching the content of the books and activities used in the program.