Genetik absabs epilepsi modelinde GABA'nın epileptik deşarj oluşumunda ve hipotalamus aracılı kardiyovasküler düzenlemedeki rolü
The Role of GABA in the generation of epileptic discharges and in the control of hypothalamic cardiovascular regulation in a genetic absence epilepsy model
  1. Tez No: 91553
  2. Yazar: REZZAN AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
-1- 1.ÖZET Santral sinir sisteminde, nöronların anormal aktivasyonu sonucu ortaya çıkan epilepsi, homeostazı ve otonom fonksiyonları da etkilemektedir. Bu çalışmada, jeneralize absans epilepsisinin genetik hayvan modeli olan Strasbourg Genetik Absans Epileptik Sıçanlar'larda (GAERS), GABAA reseptörlerinin, absans epilepsisinin patogenezinde önemli yeri olan talamusun retiküler çekirdeği (RtN) aracılı epileptik deşarj oluşumundaki rollerine açıklık kazandırmak ve otonom fonksiyonlarda önemli rol oynayan hipotalamus aracılı santral kardiyovasküler düzenlemedeki rollerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, epileptik olmayan kontrol sıçanlarda ve GAERS'lerde RtN'ye, hipotalamusun dorsomediyal (DMH) ve posteriyor (PH) çekirdeklerine GABAA reseptör antagonisti bikukulin enjeksiyonları yapılarak kan basıncı, kalp hızı ve EEG kayıtları incelenmiştir. Hipotalamusa bikukulin enjeksiyonları her iki grupta da kan basıncını ve kalp hızını artırmıştır. İzlenen bu artış, DMH gruplarında PH'ya göre anlamlı derecede farklı bulunmuştur. Aynı zamanda, GAERS DMH grubunda, kontrol sıçanlarda izlenen kan basıncı ve kalp hızı artışının iki katı bir yanıt elde edilmiştir. Bu durum, absans epilepsili sıçanlarda artmış olduğu düşünülen GABAerjik tonusun bir sonucu olabilir, öte yandan, RtN'ye yapılan bikukulin enjeksiyonları, RtN'nin talamusa uyguladığı inhibitor tonusu ortadan kaldırarak GAERS'lerde diken-dalga deşarj süresini artırmıştır. Bu sonuçlar, GABAa reseptörü aracılı kardiyovasküler yanıtların absans epilepsili sıçanlarda artmış olduğunu ve RtN'nin absans nöbetlerinin oluşmasında, senkronizasyonu kontrol ederek, anahtar rol üstlendiğine dair in vitro çalışmalarda elde edilen bulguların in vivo modelde de geçerli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-2- 2. SUMMARY THE ROLE OF GABA IN THE GENERATION OF EPILEPTIC DISCHARGES AND IN THE CONTROL OF HYPOTHALAMIC CARDIOVASCULAR REGULATION IN A GENETIC ABSENCE EPILEPSY MODEL Epilepsy that occurs as a result of abnormal neuronal discharges, affects homeostasis and autonomic functions in the central nervous system. In this study, we aimed to clarify the role of GABAa receptors on the epileptic discharge formation through reticular thalamic nucleus (RtN) and hypothalamic central cardiovascular regulation in a genetically determined animal model of absence epilepsy (GAERS). Bicuculline, a GABAa receptor antagonist, was injected into the RtN, dorsomedial (DMH) and posterior (PH) hypothalamic nuclei of non-epileptic control rats or GAERS. Blood pressure, heart rate and EEG recordings were analyzed. Bicuculline injections into the hypothalamus produced increases in blood pressure and heart rate of both control rats and GAERS. Pressor and tachycardiac responses to bicuculline were more significant in the DMH group than those observed in the PH groups. Furthermore, GAERS in the DMH group showed two-fold increase of the blood pressure and the heart rate when compared to those of control rats. This observation may be a result of an increased GABAergic tonus in the absence epileptic rats. On the other hand, bicuculline injections into the RtN produced an increase in the spike-wave activity, probably due to the blockade of inhibition in the RtN. These results have shown that there is an increased GABAa receptor- mediated cardiovascular response through the DMH in absence epileptic rats. In addition, the results of in vitro studies showing the role of RtN in the İMIflÖlB^,.SSKS»-3- generation of spike-wave activity through the control of synchronization were reprod uced in an in vivo model.