Terbutalin sülfat içeren biyoparçalanır mikropartiküler sistemlerin formülasyonu, degradasyonu, in vitro ve in vivo değerlendirilmeleri üzerinde çalışmalar
Studies on formulation, degradation in vitro and in vio evaluation of terbutaline sulfate loaded biodegradable microparticular system
- Tez No: 91554
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SÜHEYLA KAŞ, PROF. DR. GİLLES PONCHEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET TERBUTALİN SÜLFAT İÇEREN BİYOPARÇALANIR MİKROPARTİKÜLER SİSTEMLERİN FORMÜLASYONU, DEGRADASYONU, İN VİTRO VE İN VİVO DEĞERLENDİRİLMELERİ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR Terbutalin Sülfat (TBS), fl-adrenoreseptör bir sempatomimetik amindir. Bronşiyal astım tedavisinde bronkodilatör olarak, kronik bronşitte, amfizem gibi obstrüktif akciğer hastalıklarının tedavisinde bronkospazmı azaltmak için kullanılmaktadır. Çalışmada, TBS içeren doğal ve sentetik kaynaklı farklı biyoparçalanır polimerlerden hareketle mikroküre formülasyonlan hazırlanarak maddenin saliminin kontrol edilmesi, kısa olan biyolojik yan ömrünün (3-4 saat) uzatılması ve hasta uyuncunun artırılması yanında geliştirilen formülasyonlann özellikle degradasyonlan yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. TBS'ın doğal biyoparçalanır polimerlerden olan nişasta, BSA(sığır serum albumini), sentetik biyoparçalanır polimerlerden olan iki farklı molekül ağırlığına sahip Poli (laktid-ko-glikolid)(75:25) (68900 Da ve 14740 Da), L-PLA (48720 Da) tek başlarına ve Karışım I (PLGA I : L-PLA ) ve Karışım II ( PLGA II ve L-PLA)' in (1:1) oranında karışımları kullanılarak hazırlanan formülasyonlan, partikül büyüklüğü, hazırlama verimi, ilaç içeriği ve salım özellikleri, şişme davramşlan, zamana bağlı degradasyonun görsel olarak ve mikrovolüm yöntemiyle enzim varlığında ya da ortamın pH' sının etkisi yönünden in vitro olarak değerlendirilmiş, aynca doğal ve sentetik polimerlerden uygun bulunan formülasyonlar üzerinde in vivo incelemeler yapılmıştır. İn vivo çalışmalarda mikroküreler radyoaktif olarak işaretlenmiş ve işaretlenen mikroküreler pasif hedeflendirme ile akciğere toplanma değerleri yönünden incelenmişlerdir. Gerek in vivo gerekse in vitro çalışmalarda incelenen parametreler açısından TBS için uygun taşıyıcının albumin olduğu kanısına vanlmıştır. Anahtar Kelimeler : Mikroküre, Terbutalin Sülfat, Degradasyon, İn vitro Karakterizasyon, Akciğere Pasif Hedeflendirme
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT STUDIES ON FORMULATION; DEGRADATION; IN VITRO AND IN VIVO EVALUATION OF TERBUTALINE SULFATE LOADED BIODEGRADABLE MICROPARTICULAR SYSTEMS Terbutaline sulfate (TBS), is a directly acting |5- adrenoreseptor sympatomimetic amine. It is used in the treatment of bronchial asthma, chronic bronchitis and emphysema involving bronchospasm. The objective of this study is to prepare microsphere formulations using natural and synthetic biodegradable polymers in order to prolong the biological half- life (3-4 hrs), to control its release, to increase the patient compliance and to investigate the degradation of the microsphere formulations. The TBS loaded microspheres were prepared by natural biodegradable polymers, being starch and BSA and synthetic biodegradable polymers being two different molecular weighed PLGA (75:25) (68900 Da and 14740 Da) L-PLA (48720 Da) and their mixtures being, Mixture I and Mixture II. Particle size, drug yield, encapsulation efficiency, release studies, swelling properties, visual degradation and microvolume degradation in the presence of enzymes and changes in pH of the medium and in vivo biodistribution of the prepared formulations were realized. The accumulation of the radiolabeled and passively targeted microspheres in the lungs were evaluated in vivo. Among the in vitro and in vivo evaluated microspheres, TBS loaded BSA microspheres seem to fit the set objectives of the study. Key Words : Microspheres, Terbutaline Sulfate, Degradation, In vitro Characterization, Passive Targeting to Lung