Türkiye'de kadın seçmenlerin oy verme davranışı bağlamında siyasal katılımını etkileyen unsurlar: Nevşehir ili örneği
Factors affecting the political participation of women voters in Turkey in the context of voting behavior: The example of Nevşehir province
  1. Tez No: 915532
  2. Yazar: ÖMÜR GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK İLKE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada, Nevşehir ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri kadınların oy verme davranışlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırma, partinin ideolojisi, lider ve aday cinsiyeti, sosyal çevre ve demografik değişkenler gibi çeşitli unsurların kadınların oy verme tercihleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen bu çalışmada, anket yoluyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kadınların oy verme davranışlarının çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ve bu davranışların sosyal çevre, ideolojik duruş, ekonomik güvenlik ve cinsiyet eşitliği gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Kadınlar, partilerin politikalarını değerlendirirken, toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet, ekonomik güvenlik ve çevresel sürdürülebilirlik gibi konuları dikkate almaktadır. Araştırma, siyasi partilerin kadın seçmenlere ulaşırken bu çok boyutlu yapıyı göz önünde bulundurmasının ve kadın haklarına, toplumsal eşitliğe ve sosyal politikalarına yönelik hassasiyetlerini artırmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors influencing the voting behavior of women aged 18 and over residing in Nevşehir. The research aims to identify the impact of various factors, such as party ideology, gender of the party leader and candidate, social environment, and demographic variables, on women's voting preferences. Using a relational survey model, data were collected through a questionnaire and analyzed to understand this dynamic. The findings reveal that women's voting behavior is multidimensional, influenced by factors such as social environment, ideological stance, economic security, and gender equality. Women consider issues like gender equality, social justice, economic security, and environmental sustainability when evaluating party policies. The study emphasizes the importance of political parties acknowledging this multidimensional structure when addressing female voters and enhancing their sensitivity towards women's rights, social equality, and social policies.