Ekonomik indikatörlerin seçmenin siyasal karar alma süreçlerine etkisi: 31 Mart 2019 yerel seçimleri örneği
The effect of the economic indicators on the political decision-making process of the election: Example of local elections of 31 March 2019
- Tez No: 608189
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Seçmen davranışlarına etki eden birçok faktör bulunmakta ve bu faktörlere yönelik yaklaşımlar; Sosyolojik, Psikolojik, Ekonomik yaklaşım olarak üç ana başlıkta toplanmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde bireylerin oy verme davranışlarına etki eden faktörlerin neler olduğu ve ekonomik indikatörlerin bireylerin oy verme davranışında belirleyici olup olmadığını Antalya ilinde araştırmaktır. Bu çalışma Antalya'nın Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde ikamet eden 600 kişi ile yüz yüze yürütülen bir saha çalışması ile yürütülmüştür. Tarama yöntemi kullanılan çalışmada veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket soruları alan yazından yararlanılarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş ve bunun için 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin uygulandığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde Türkiye'de olumlu ve olumsuz ekonomik göstergelerin neler olduğu tespit edilmeye çalışmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, kadın seçmenlerin aday faktörü ve çevresel faktörlere, erkek seçmenlere göre daha çok önem verdiği görülmüştür. Yaş değişkeni açısından bakıldığında genç seçmenlerin partinin adayına göre oy verirken, 55 yaş üstü bireylerin oy verirken parti ideolojisini ön planda tuttukları görülmüştür. Ekonomik faktör açısından bakıldığında, eğitim seviyesi yüksek bireylerin ekonomik durumdan çok ülkenin içinde bulunduğu gündeme göre oy verdiği, eğitim seviyesi düşük bireylerin ise ekonomik faktörlere önem verdiği görülmektedir. Meslek grupları açısından bakıldığında çiftçilerin oy verirken ekonomik göstergeleri en çok dikkate alan meslek grubu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelir seviyesi düşük bireyler için ise ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum önem arz etmektedir. Ayrıca, çalışmaya katılan seçmenlerin, ülkenin ekonomik durumunun kötüye gitmesi durumunda oy verdikleri partiyi çoğunlukla değiştirme eğiliminde olmadıkları ancak %28'lik kısmının oy verdikleri partiyi değiştirme eğiliminde olduğu bulunmuştur. Genel olarak değerlendirildiğinde, adayın/ partinin ideolojisinin yanında ekonomik indikatörlerin seçmenlerin oy verme davranışını etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been many and varied factors that affect voting behavior, and approaches to these factors are categorized as: sociological approach, psychological approach and economic approach. The aim of this study was investigating the factors affecting citizens' voting behavior and the influence of economic indicators of voting behavior of citizens during the local elections of 31 March 2019 in Antalya province. This study was conducted via survey with 600 citizens living in the districts Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı and Muratpaşa of Antalya. Data was collected through face-to- face survey. The questionnaire of this study was developed by utilizing the related literature by the researcher. Researcher has tried to determine positive and negative economic variables in Turkey in order to construct the questions related to economic voting in the last one year before the Local Elections of 31 March 2019. Data gathered for this study was analyzed by quantitative analyze methods via SPSS program. Result of the study indicated that female voters took into account candidate factor and peripheral factor more than male voters. Regarding age variable, young voters' behavior has been effected by candidate of the party, while voter who are over 55 years old has voted regarding the ideology of the party. Considering economic indicators, the results showed that citizens with tertiary education voted according to agenda of the country rather than the economic conditions whereas lower educated people voted considering economic conditions. In terms of occupation, the results indicated that economic conditions had a highest level of influence on farmers' decision for voting. Furthermore, the economic conditions in country was an important factor that influenced voting preference of people with lower income level. Moreover, more than half of the participants mentioned that they did not a tendency to change their party they voted even if the economic conditions went worse. On the other hand, % 28 portion of the voters stated that they had tendency to change their party they voted if the economic conditions went worse. In conclusion, it was found that economic indicators were one of the important factor besides ideology of the candidate/party that influence voters' preferences in local elections.