Türkiye'de seçilmiş makro ekonomik değişkenlerin toplam sigorta primi üzerindeki etkilerinin ekonometrik analizi
Econometric analysis of the effects of selected macroeconomic variables on total insurance premium in Turkey
- Tez No: 915539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sigorta endüstrisinin finansal alan içerisindeki en kritik bileşenlerden biri olduğu yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Bu durum, dünya genelindeki tüm ileri ekonomiler için geçerli bir tespittir. Sigorta endüstrisi, potansiyel risklere karşı insanları ve işletmeleri koruma altına alan bir alandır. Bu ilerlemede, ülkemizin sahip olduğu makroekonomik göstergelerin seviyesi büyük önem taşımaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, başlangıç olarak sigorta alanının temel kavramlarına dair genel bilgiler sunulmuştur. Devamında ekonomik büyüme ve sigorta endüstrisi için seçilmiş makroekonomik değişkenlerin sektörüyle arasındaki bağlantısı incelenmiştir. Son bölümde ise çalışmanın odağında sigorta prim üretimi ve prim üretimini etkileyen faktörler yer almaktadır. Çalışma kapsamında yapılan literatür çalışmalarıyla elde edilen bilgilere dayanarak sigorta primleri üzerinde önemli olduğu düşünülen altı farklı bağımsız değişken incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a widely known fact that the insurance industry is one of the most critical components within the financial field. This is a valid finding for all advanced economies around the world. The insurance industry is a field that protects people and businesses against potential risks. In this progress, our country's macroeconomic indicators are of great importance. In this master's thesis, general information about the basic concepts of the insurance field is presented as a start. Subsequently, the connection between economic growth and the selected macroeconomic variables for the insurance industry and the sector is examined. In the last section, the study focuses on insurance premium production and the factors affecting premium production. Based on the information obtained from the literature studies conducted within the scope of the study, six different independent variables thought to be influential on insurance premiums were examined.