Türkiye'de bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi ve Cumhuriyet bankacılığında inovasyon uygulamaları
Historical development of the banking sector in Turkey and innovation practices in Republican banking
  1. Tez No: 915540
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze Türk bankacılık sektörü, önemli bir dönüşüm sürecinden geçmiştir. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte ekonomik yapıda çağdaşlaşma çabaları kapsamında, bankacılık sektörü de modernleşme yolunda adımlar atmıştır. Ancak bu dönemlerde bankacılık daha çok geleneksel yöntemlerle işlemektedir. Zaman içinde teknolojik ilerlemeler ve bilgi iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, bankacılık sektöründe değişimi tetiklemiştir. Özellikle son yıllarda dijitalleşme, Türk bankacılık sektöründe büyük bir ivme kazanmıştır. Dijital bankacılık, müşterilere finansal işlemleri hızlı, güvenli ve kullanıcı dostu bir şekilde gerçekleştirme imkânı sunmuştur. Mobil bankacılık uygulamaları, çevrimiçi şube hizmetleri, dijital ödeme sistemleri ve yapay zekâ destekli müşteri hizmetleri gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu dönüşümün bankacılık sektörü üzerindeki etkisi büyüktür. Geleneksel bankacılık anlayışının yerini dijital bankacılığın almasıyla birlikte müşteri deneyimi ve operasyonel verimlilik önemli ölçüde artmıştır. Ancak bu dönüşüm sadece teknolojik açıdan değil, aynı zamanda müşteri taleplerinin ve düzenleyici değişikliklerin etkisiyle de şekillenmektedir. Bu çalışmada betimsel analiz yöntemi kullanılarak Türk bankacılık sektöründe dijitalleşme ve inovasyon süreçlerinin etkileri üzerine odaklanılmış ve rastgele seçilen beş bankaya ait veriler incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, dijitalleşme ve inovasyon adımlarının Türk bankacılık sektöründe hem müşteri sayısı hem de hizmet kalitesi açısından belirgin bir olumlu etki yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
From the early years of the Republic to the present, the Turkish banking sector has undergone a significant transformation process. With the proclamation of the Republic, the banking sector has also taken steps towards modernization within the scope of the efforts to modernize the economic structure. However, banking was mostly operating with traditional methods during these periods. Over time, technological advances and developments in information and communication technologies have triggered change in the banking sector. Especially in recent years, digitalization has gained great momentum in the Turkish banking sector. Digital banking has provided customers with the opportunity to perform financial transactions in a fast, secure and user-friendly manner. There have been significant developments in areas such as mobile banking applications, online branch services, digital payment systems and artificial intelligence-supported customer services. This transformation has a great impact on the banking sector. With the replacement of the traditional banking approach with digital banking, customer experience and operational efficiency have increased significantly. However, this transformation is shaped not only in terms of technology, but also by the impact of customer demands and regulatory changes. In this study, the descriptive analysis method was used to focus on the effects of digitalization and innovation processes in the Turkish banking sector and data from five randomly selected banks were examined. The findings obtained as a result of the analysis revealed that digitalization and innovation steps have created a significant positive impact on the Turkish banking sector in terms of both the number of customers and service quality.