Ortaokul matematik öğretmenleri ve öğretmen adaylarının fark etme becerilerinin kesirlerde temsil kullanımı bağlamında incelenmesi
An investigation of the noticing skills of middle school in-service and prospective mathematics teachers in the context of using representations of fractions
  1. Tez No: 915545
  2. Yazar: DUDU BAĞÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenleri ve öğretmen adaylarının kesirlerde temsil kullanımına yönelik fark etme becerilerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması desenlerinden bütüncül çoklu durum deseninin kullanıldığı bu çalışmanın katılımcılarını Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bir ilinde devlet okulunda görev yapan tecrübe yılı 12 ve iki yıl olan iki öğretmen ile aynı ilde bulunan İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi iki öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler gerçek sınıf ortamında kesirlerde temsil kullanımına yönelik çekilen dört video üzerine gerçekleştirilen bireysel ön ve son görüşmeler ile çevrimiçi tartışma ortamında gerçekleştirilen toplu görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler Jacobs, Lamb ve Philipp'in (2010) kuramsal çerçevesi esas alınarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Bu bağlamda veriler öğretmenler/öğretmen adaylarının videolarda yer alan öğrenci düşünüşlerine yönelik cevapları analiz edilirken, hangi matematiksel düşünüşlere dikkat ettikleri/tespit ettikleri, öğrencilerin matematiksel düşünüşlerini nasıl yorumladıkları ve öğrencilere bir sonraki adımda nasıl karşılık verecekleri dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışma bulguları, öğretmenler/öğretmen adaylarının tespit etme becerisinde tam kanıt düzeyine çıkabildiklerini, yorumlama becerisinde daha çok sınırlı kanıt sunabildiklerini, karşılık verme becerisinde ise tam kanıt düzeyine çıkamadıklarını göstermiştir. Karşılık verme becerisine yönelik olarak katılımcıların çoğunlukla daha basit veya zor sorular sorarak öğrenci düşünüşlerine yanıt vermeyi planladıkları gözlemlenmiştir. Bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the noticing skills of middle school in-service and prospective mathematics teachers regarding the use of representations in fractions. In this holistic multiple-case design study, as a case study being one of the qualitative research methods, two teachers with 12 and two years of experience working in a public school in a province in the Southeastern Anatolia Region and two prospective teachers who are senior students in the Department of Elementary Mathematics Teaching in the same province were the participants. The data were obtained from individual pre- and post-interviews conducted on four videos shot on the use of representations in fractions in a real classroom environment and discussions conducted in an online discussion environment. The data obtained were subjected to content analysis based on Jacobs, Lamb, and Philipp's (2010) theoretical framework. In this context, the data were analyzed by taking into account which mathematical ideas the teachers/prospective teachers paid attention to, how they interpreted students' mathematical ideas, and how they would respond to students in the next step while analyzing the teachers/prospective teachers' responses to student thinking in the videos. The findings of the study revealed that the teachers/prospective teachers were able to reach the level of robust evidence in the attending to skill, they were mostly able to provide partial evidence in the interpretation skill, and they could not reach the level of robust evidence in the responding skill. Regarding the responding skill, it was observed that the participants mostly planned to respond to student thinking by asking simpler or more difficult questions. The findings were discussed in the light of the related literature.