Hemodiyaliz hastalarının diyet tedavisine yönelik tutumları ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Investigation of attitudes and quality of life of hemodialysis patients towards diet therapy
- Tez No: 915552
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEDA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışma, HD hastalarının diyet tedavilerine yönelik tutumlarını ve yaşam kalitesini incelenmek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot:Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 10.06.2024-01.10.2024 tarihleri arasında,S.B.Ü. Van Eğitim Araştırma Hastanesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ndeki 110HD hastası ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Hasta Bilgi Formu, HDTÖ, YKÖKF-36kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesindedeğişkenlerin analizi için, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, parametrik testler, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi ve x regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Bulgular:Hastaların yaş ortalaması 50.56±15.64 yıl, %50.9'u erkek, %36.6'sının HD tedavi süresinin 3-10 yıl arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Material and Method: This descriptive study was conducted between 10.06.2024 and 01.10.2024 with 110 HD patients at SBU Van Education and Research Hospital and Van YuzuncuYil University Education and Research Hospital DursunOdabasi Medical Center. The research data were obtained using the Patient Information Form, ASDTHP, and SF-36. Descriptive statistical methods, parametric tests, t-tests, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and x-regression analysis were used to analyze the variables in the evaluation of the research data. The findings were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of 5%. Results: The mean age of the patients was 50.56±15.64 years; 50.9% were male, and 36.6% had an HD treatment period of 3-10 years.