1 MW'lık bir güneş enerji santralinin gerçek ve teorik performansının kıyaslanması
Comparison of actual and theoretical performance of a 1 MW solar power plant
- Tez No: 915553
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAÇ HÜRDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Güneş enerji santralleri kurulmadan önce fizibilite çalışmaları kapsamında farklı simülasyon programlarından faydalanılmaktadır. Programlar kullanılarak yapılan analizler ile yatırımın yapılması ve yatırımın kurulum sonrası gerçekleşecek elektrik üretim değerleri ile uyuşması hem yatırımcı açısından hem de santralin devamı açısından önem arz etmektedir. Simülasyon programları, kar/maliyet hesaplamalarının yanında santralin verimliliği ve konumlandırılması açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, Mersin ilinde 1 MW'lık kurulu güce sahip bir güneş enerji santralinin simülasyon programları kullanılarak elde edilen performans sonuçları ile santral kurulduktan sonra elde edilen performans sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen tahminleme sonuçları santralden gerçek zamanlı olarak kaydedilen 2021 ve 2022 yılı verileri ile kıyaslanmıştır. Yapılan çalışma sonunda, ele alınan simülasyon programları ile elde edilen tahminleme sonuçlarının gerçek veriler ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Farklı program ve farklı parametrelere göre elde edilen sonuçlar ile gerçek üretim verileri arasındaki sapma oranı %1,2 ile %18,5 arasında değişmektedir. Elde edilen bulgular, tez kapsamında ele alınan simülasyon programlarının belirli kriterler de dikkate alınarak güneş enerjisi santrallerinin performansının belirlenmesinde güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Different simulation programs are used within the scope of feasibility studies before the installation of solar power plants. It is important for both the investor and the continuation of the power plant that the investment is made with the analysis made using the programs and that the investment matches the electricity generation values that will be realized after the installation. Simulation programs play an important role in terms of efficiency and positioning of the power plant as well as profit/cost calculations. In this thesis, the performance results of a solar power plant with an installed capacity of 1 MW in Mersin province obtained by using simulation programs were compared with the performance results obtained after the plant is installed. The obtained estimation results were compared with the real-time data recorded from the power plant in 2021 and 2022. At the end of the study, it was observed that the estimation results obtained with the simulation programs are in harmony with the real data. The deviation rate between the results obtained according to different programs and different parameters and the actual production data varies between 1.2% and 18.5%. The findings obtained show that the simulation programs discussed in this thesis can be used reliably in determining the performance of solar power plants by taking into account certain criteria.