Şizofreni veya bipolar bozukluk tanılı hastalarda karotis intima media kalınlığı ve ayak bileği-kol basınç indeksinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of carotid media intima thickness and ankle-brachial pressure index in patients diagnosed with schizophrenia or bipolar disorder with healthy controls
  1. Tez No: 915567
  2. Yazar: ESRA GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, şizofreni ve bipolar bozukluk tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun karotis intima-media kalınlığı (CIMT), ayak bileği-kol basınç indeksi (ABI) ve inflamasyon parametreleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 29 şizofreni tanılı hasta, 29 bipolar bozukluk tanılı hasta ve 32 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Ancak, gruplar arasında eğitim düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmuş (p=0.024), bu farkın şizofreni hastalarında üniversite mezunu oranının daha düşük olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare carotid intima-media thickness (CIMT), ankle-brachial index (ABI), and inflammatory parameters in patients diagnosed with schizophrenia or bipolar disorder and healthy controls. The study included 29 patients with schizophrenia, 29 patients with bipolar disorder, and 32 healthy individuals. There were no significant differences in age and gender distributions among the groups (p>0.05). However, a significant difference in educational levels was found (p=0.024), among to groups, attributed to a lower proportion of university graduates in the schizophrenia group compared to the other groups.