Silah-hedef atama probleminin çözümü için geç kabul tepe tırmanma algoritması
Late acceptance hill climbing algorithm for solution of weapon-target assignment problem
  1. Tez No: 915566
  2. Yazar: SELİN CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH SONUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Modern askeri stratejilerde, Silah-Hedef Ataması (SHA) problemi kritik bir öneme sahiptir. Bu problemde, silahların hedeflere atanması, hedeflere karşı beklenen hayatta kalma oranını en aza indirmek için yapılmalıdır. Bu çalışmada, atamaların tek seferde yapıldığı Statik Silah-Hedef Ataması (SSHA) senaryosu ele alınmaktadır. SSHA problemin NP-tam problem sınıfına ait bir problemdir ve bu neden tam çözüm yöntemlerinin bu probleme uygulanması problemin boyutu arttıkça zorlaşmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmek için çoklu başlatma stratejisi entegre edilmiş Geç Kabul Eden Tepe Tırmanma (GKTT) algoritması yeni bir yöntem olarak önerilmektedir. Farklı boyutlara sahip problem örnekleri üzerinde yapılan deneysel çalışmalarda, Çoklu Başlatmalı Geç Kabul Eden Tepe Tırmanma (ÇBGKTT) algoritması ile GKTT algoritması arasındaki performans karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuçlar, ÇBGKTT algoritmasının büyük problemler için geleneksel GKTT algoritmasına kıyasla daha kaliteli çözümler ve daha yüksek güvenilirlik sağladığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern military strategy, the Weapon-Target Assignment (WTA) problem is of critical importance. In this problem, weapons must be assigned to targets in a way that minimizes the expected survival rate against the targets. This thesis considers the Static Weapon-Target Assignment (SWTA) scenario, in which assignments are made in a single operation. The SWTA problem belongs to the class of NP-complete problems, which is why the application of exact solution methods to this problem becomes more difficult as the problem size increases. To overcome this problem, the Late Acceptance Hill Climbing (LAHC) algorithm with integrated multistart strategy is proposed as a novel approach. In experimental studies on problem instances of different sizes, the performance comparisons are made between the Late Accepting Hill Climbing with Multiple Initialization (MLAHC) algorithm and the LAHC algorithm. The results prove that for large problems, the MLAHC algorithm provides better quality solutions and higher reliability compared to the traditional LAHC algorithm.