Aile hekimlerinin özgül öğrenme bozukluğu hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of family physicians about specific learning disorder
  1. Tez No: 915568
  2. Yazar: DOĞAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma, aile hekimlerinin özgül öğrenme bozuklukları hakkındaki bilgi ve tutum ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç-Yöntem: 15.08.2023-10.10.2023 tarihleri arasında Türkiye'de çeşitli illerde Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 314 aile hekimine, tarafımızca literatür taranarak oluşturulan ve pilot uygulama ile son şekli verilmiş olan anket formu online Google formlar aracılığıyla uygulanmıştır. Bu ankette aile hekimlerinin sosyodemografik verileri, ankete katılan hekimlerin özgül öğrenme bozukluğu hakkındaki bilgi ve tutum ve davranışları çeşitli soru ve önergelerle ölçülmüştür. Toplanan anket verileri SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences, version 23) istatistik programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate family physicians' knowledge, attitudes and behaviors about specific learning disorders. Materials and Methods: Between 15.08.2023 and 10.10.2023, the survey form, which was created by scanning the literature and finalized with a pilot application, was applied to 314 family physicians working in Family Health Centers in various provinces in Turkey and who agreed to participate in the study, via online Google forms. In this survey, sociodemographic data of family physicians, knowledge, attitudes and behaviors of physicians participating in the survey about specific learning disorders were measured with various questions and suggestions. The collected survey data were analyzed with the SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences, version 23) statistical program.