Samsun İlinde Aile Sağlığı Merkezinde çalışan hekimlerin erişkin aşılama konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behavior of physicians working in a Family health center in Samsun Province about adult vaccination
  1. Tez No: 915570
  2. Yazar: ERDOĞAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç:Bağışıklama uygulamaları, aşılardan beklenen faydaların elde edilebilmesi için yüksek aşılama oranlarının önemini vurgulamaktadır. Erişkin sağlığında koruyucu ve tedavi edici birincil hekimleri olan aile hekimlerinin önerileri hastaların aşılama ile ilgili tutum ve davranışlarında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma ile, Samsun ilindeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapan Aile Hekimlerinin erişkin aşılama konusundaki bilgi ve tutum ve davranışları incelenerek erişkin aşılama oranlarının artırılmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel türdeki araştırmamız 15.06.2024-01.09.2024 tarihleri arasında Samsun'daki tüm Aile sağlığı merkezlerinde yapıldı. Veriler, sosyo demografik veriler ve literatür taranarak aşılar ile ilgili sorulardan oluşan bir anket formu kullanılarak yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis-H, Games-Howell testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Immunization practices emphasize the importance of high vaccination rates in order to obtain the expected benefits from vaccines. The recommendations of family physicians, who are primary physicians for preventive and therapeutic adult health, play an important role in patients' attitudes and behaviors regarding vaccination. This study aims to contribute to increasing adult vaccination rates by examining the knowledge, attitudes and behaviors of family physicians working in family health centers in Samsun province regarding adult vaccination. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted in all family health centers in Samsun between 15.06.2024 and 01.09.2024. Data were collected by face-to-face survey method using a questionnaire form consisting of questions about vaccines by reviewing socio-demographic data and literature. SPSS (Statistical Package for The Social Science) 26.0 package program was used for data analysis in the study. Kolmogorov-Smirnov test, Chi-Square Test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis-H, Games-Howell test were used in the statistical analysis of the data.