Tripple negatif meme kanserlerinde TRPS-1 ve GATA-3 ekspresyonlarınınkarşılaştırılması ve TRPS-1'in prognostik değerinin araştırılması
Comparison of TRPS-1 and GATA-3 expressions in triple negative breast cancers and investigation of prognostic value of TRPS-1
- Tez No: 915569
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CİHAT AVUNDUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitedir. Mortalitesi oldukça yüksektir. Meme kanseri subtiplerinden üçlü negatif meme kanserlerleri (ÜNMK), diğer alt tiplere göre daha kötü prognoza sahiptir. ÜNMK'nin kötü differansiye olarak karşımıza çıkabilmesi ve hormon profilinin negatif olması nedeniyle bazı olgularda tanı vermede güçlük çekilmektedir. Bu bağlamda, meme kanserinde spesifik ekspresyon ve yüksek prevalans gösteren yeni genlerin tanımlanması, aynı zamanda kanser tedavisi için hedeflenebilecek yeni moleküler yolları da ortaya çıkarabilir. ÜNMK'nde TRPS-1'in duyarlılığını ve hastanın klinikopatolojik verileri (yaşı, T evresi, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon, östrojen, progesteron, HER-2 reseptör durumları, ki67 indeksi, tümör histolojik tipi) ile ilişkisinin gösterilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca kemik ve karaciğer metastazlarında bu iki belirtecin duyarlılıklarını incelemeyi amaçlıyoruz. Gereç-yöntem: Çalışmamızda 2017-2023 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesinde tanı almış yaklaşık 50 adet üçlü negatif meme kanseri ve hormon profilinden bağımsız, meme metastazı olduğu bilinen 20 adet metastatik kemik, 20 adet metastatik karaciğer dokusuna ait bloklar, hematoksilen& eozin ve immünhistokimyasal boyamalara ait camlar arşivden çıkarıldı. Bloklara immünhistokimyasal GATA-3 ve TRPS-1 boyaları uygulanarak boyanma yüzdeleri değerlendirildi. Nükleer ekspresyon anlamlı kabul edilerek, boyanan tümör hücreleri yüzdesel olarak değerlendirildi (0:
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common malignancy in women. Its mortality is quite high. Triple negative breast cancer (TNBC) subtypes of breast cancer have a worse prognosis than other subtypes. Since TNBC can present as poorly differentiated and has a negative hormone profile, it is difficult to diagnose in some cases. In this context, the identification of new genes with specific expression and high prevalence in breast cancer may also reveal new molecular pathways that can be targeted for cancer treatment. We aim to demonstrate the sensitivity of TRPS-1 in TNBC and its relationship with the patient's clinicopathological data (age, T stage, lymph node metastasis, lymphovascular invasion, estrogen, progesterone, HER-2 receptor status, ki67 index, tumor histological type). We also aim to examine the sensitivities of these two markers in bone and liver metastases. Materials and methods: In our study, approximately 50 triple negative breast cancers, 20 metastatic bones, 20 metastatic liver tissue blocks diagnosed at Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine between 2017-2023, and glassware from hematoxylin & eosin and immunohistochemical stains were extracted from the archive. Immunohistochemical GATA-3 and TRPS-1 stains were applied to the blocks and staining percentages were evaluated. Nuclear expression was considered significant and stained tumor cells were evaluated as a percentage (0: