Sıçanlarda parasetamol toksisitesi ile indüklenen akut karaciğer hasarında fosfodiesteraz-4 enzim inhibitörü rolipramın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of phosphodiesterase-4 enzyme inhibitor rolipram on acute liver injury induced by paracetamol toxicity in rats
- Tez No: 915571
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, parasetamol (PARA) toksisitesine bağlı akut karaciğer hasarında fosfodiesteraz-4 (PDE) enzim inhibitörü rolipramın muhtemel koruyucu rolünü ve cAMP aracılı ER stresi üzerinden muhtemel mekanizmasını değerlendirilmeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metot: 56 sıçan her grupta 8 hayvan olacak şekilde 7 gruba ayrıldı. 24 saat aç bırakılan hayvanlara 3 farklı dozda (1,25; 2,5 ve 5 mg/kg, i.p.) rolipram ve N-asetilsistein (140 mg/kg, oral) verilmesini takiben 2 g/kg PARA oral yolla uygulanarak toksisite oluşturuldu. PARA verilmesini takiben 24 saat sonra sakrifiye edilen hayvanlardan kan ve karaciğer dokuları alındı. Karaciğer hasarı biyomarkörleri serum ALT ve AST ile serum PDE4 ve cAMP düzeyleri; doku örneklerinde ise GSH, PDE4 ve cAMP düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. GRP78, IRE1 ve CHOP mRNA ekspresyonları ise RT-PCR yöntemi ile ölçüldü. Histopatolojik açıdan da karaciğer dokusunda nekroz, hemoraji ve mononükleer hücre infiltrasyonu gibi histopatolojik parametreler değerlendirildi. Bulgular: PARA grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre ALT, AST düzeylerinde artış; serum ve doku PDE4 düzeylerinde artış ve cAMP ve GSH düzeylerinde azalma ve ER stres parametreleri GRP78, IRE1α, CHOP mRNA ekspresyonlarında artış gözlendi. Histopatolojik değerlendirmede de şiddetli histopatolojik hasar görüldü. Bu değişikliklerde artan rolipram dozuna bağlı olarak iyileşme görüldü. Sonuç: PDE4 enzim inhibisyonunun PARA toksisitesine bağlı oluşan akut karaciğer hasarındaki koruyucu etkisinin hücre içi ikincil haberleşme sinyalleri ve ER stres inhibisyonu ile düzenlenebileceği değerlendirilmiştir. Aynı zamanda bu bulgular diğer karaciğer hasarları içinde bu yolakları potansiyel çalışma hedefleri olarak ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the possible protective role of phosphodiesterase-4 (PDE) enzyme inhibitor rolipram in acute liver injury due to paracetamol (PARA) toxicity and its possible mechanism via cAMP-mediated ER stress. Material and Method: 56 rats were divided into 8 groups with 8 animals in each group. Toxicity was induced by oral administration of 2 g/kg PARA following administration of 3 different doses (1.25, 2.5 and 5 mg/kg, i.p.) of rolipram and N-acetylcysteine (140 mg/kg, orally) to animals that were fasted for 24 hours. Blood and liver tissues were collected from the animals sacrificed 24 hours after PARA administration. Liver injury biomarkers serum ALT and AST and serum PDE4 and cAMP levels; GSH, PDE4 and cAMP levels in tissue samples were measured by ELISA method. GRP78, IRE1 and CHOP mRNA expressions were measured by RT-PCR method in tissue samples. Histopathological parameters such as necrosis, hemorrhage and mononuclear cell infiltration in the liver tissue were evaluated. Results: In the PARA group, there was an increase in ALT and AST levels; an increase in serum and tissue PDE4 levels, a decrease in cAMP and GSH levels, and an increase in ER stress parameters GRP78, IRE1, and CHOP mRNA expressions compared to the healthy control group. Histopathological evaluation also revealed severe histopathological damage. These changes improved with increasing rolipram dose. Conclusion: It was evaluated that the protective effect of PDE4 enzyme inhibition on acute liver injury caused by PARA toxicity could be regulated by intracellular secondary communication signals and ER stress inhibition. At the same time, these findings revealed these pathways as potential targets for study in other liver injuries.