İmar programına esas düzenleme bölgelerinin coğrafi bilgi teknolojileri ile belirlenmesi ve yenilikçi bir AAD modeli önerisi
Determination of implementation areas for zoning program with geographic information technologies and a new innovative LR model proposal
- Tez No: 915579
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yüzyılın en belirgin özelliklerinden biri olan kentleşme birçok sorunu beraberinde getirmiştir. İmar planları ise bu sorunların bazılarının çözümü için geliştirilmiş en önemli araçlardan biridir. Kentsel gelişimin, imar planlarıyla etkin bir şekilde yönlendirilebilmesi ise imar uygulamaları ile mümkündür. Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD) uygulamaları her ne kadar imar planlarının uygulanmasında etkin bir araç olarak öne çıksa da Türkiye'de uygulandığı şekliyle birçok eleştiriye konu olmaktadır. Bu tez çalışmasında literatürde önerilen AAD modellerini dikkate alan, değer esaslı AAD modeline göre daha kolay uygulanabilen, alan esaslı AAD modeline göre ise daha adil bir çözüm sunan, eşdeğerliği imar hakkı üzerinden sağlayan bir AAD modelinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda düzenleme bölgelerinin belirlenmesinde ve AAD uygulamalarının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin kullanımına yönelik bir model önerisi yapılmaktadır. Önerilen yöntem Trabzon ili Araklı ilçesinde test edilmektedir. Önerilen yönteme göre yapılan AAD uygulamasında önemli miktarda rezerv alanın oluşturulabildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization, one of the most distinctive features of the last century, has brought with it many problems. Zoning plans are one of the most important tools developed to solve some of these problems. Directing urban development effectively through zoning plans is possible through zoning implementations. Although Land Readjustment (LR) stands out as an effective tool in the implementation of zoning plans, it is subject to much criticism as implemented in Türkiye. In this study, it is aimed to develop an alternative LR model that provides equivalence through development rights. The proposed LR model takes into account the LR models proposed in the literature. The proposed LR model is easier to apply than the value-based LR model and offers a fairer solution than the area-based LR model. For this purpose, a model is proposed for the use of Geographic Information Systems (GIS) in determining LR project areas and achieving healthy LR implementations. The proposed method was tested in Araklı district of Trabzon province. A significant amount of reserve area has been created in LR implementation made according to the proposed method.