Clostridium beijerinckii kullanılarak lignoselülozik atıklardan biyobütanol üretimi ve remazol brilliant blue R boyasının biyosorpsiyonu
Biobutanol production from lignocellulosic wastes using Clostridium beijerinckii and biosorption of remazol brilliant blue R dye
- Tez No: 915586
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, Clostridium beijerinckii DSMZ 6422 kullanılarak yenilenebilir ve sürdürülebilir biyobütanol üretimi için ikinci nesil hammadde olarak balkabağı kabuğu atığının değerlendirilmesi ve tekstil boyası olarak kullanılan Remazol Brilliant Blue R (RBBR) boyasının mikrobiyel biyokütle aracılığıyla ortamdan uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Balkabağı kabuğu atıkları 80°C'de kurutulmuş, 0,2 cm gözenek boyutunda öğütülmüş ve fizikokimyasal ile enzimatik yöntemlerle ön işlemden geçirilmiştir. %10 balkabağı kabuğu yüklemesi ile 96 saatte en yüksek biyobütanol konsantrasyonu 4,87 g/L ve şeker tüketimi 18,90 g/L olarak belirlenmiş, şeker tüketim oranının 24-72 saat arasında artış gösterip sonrasında stabil hale geldiği gözlemlenmiştir. Biyorafineri yaklaşımı kapsamında, biyobütanol üretimi sırasında elde edilen mikrobiyel biyokütle, atık sularda bulunan sentetik tekstil boyası RBBR'nin ortamdan uzaklaştırılmasında biyosorbent olarak kullanılmıştır. Biyosorpsiyon süreçleri, Response Surface Metodolojisi (RSM) ile optimize edilmiş ve pH'ın 2'ye düşürülmesiyle RBBR giderim veriminin %80'in üzerine çıktığı, en yüksek biyosorpsiyon oranının ise 15. dakikada elde edildiği tespit edilmiştir. İkinci dereceden regresyon modeli deneysel verilere iyi uyum göstermiş (R² > 0,95) ve pH 2'nin biyosorpsiyon verimliliğini en fazla artıran kritik faktör olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of pumpkin peel waste as a second-generation feedstock for renewable and sustainable biobutanol production with Clostridium beijerinckii DSMZ 6422 and the removal of Remazol Brilliant Blue R (RBBR), a textile dye, from the environment using microbial biomass were investigated. Pumpkin peel waste was dried at 80°C, ground to a pore size of 0.2 cm, and pretreated using physicochemical and enzymatic methods. The highest biobutanol concentration of 4.87 g/L was achieved in 96 hours with 10% pumpkin peel loading, while sugar consumption reached 18.90 g/L, with the consumption rate increasing between 24-72 hours before stabilizing. Furthermore, in the biorefinery approach, microbial biomass generated during biobutanol production was utilized as a biosorbent to remove RBBR from wastewater. Biosorption efficiency was optimized using Response Surface Methodology (RSM), showing that lowering the pH to 2 increased RBBR removal efficiency by over 80%, with the highest biosorption rate observed at 15 minutes. The quadratic regression model demonstrated a good fit with the experimental data (R² > 0.95), and pH 2 was identified as a critical factor for achieving the highest biosorption efficiency