Elma posasının biyobütanol üretiminde kullanılması üzerine bir araştırma
A study on biobutanol production from apple pomace
- Tez No: 434776
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, elma suyu atığı olan elma posasına uygulanan enzimatik hidrolizin, C. beijerinckii DSM 6422 ve C. acetobutylicum DSM 792 suşları ile gerçekleştirilen aseton, bütanol ve etanol (ABE) üretimi üzerine etkisi araştırılmıştır. Sitrat tampon içerisinde değişen konsantrasyonlarda (% 2, 4, 6, 8 ve 10) hazırlanan elma posasına uygulanan iki enzim kullanılarak (Accelerase 1500 ve Pektinex UF) gerçekleştirilen enzimatik hidroliz sonrasında iki farklı Clostridium suşu ile bütanol ve toplam solvent üretimleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, C. beijerinckii DSM 6422 suşunun, % 10 kurutulmuş elma posası ile hazırlanan ve süzme işlemi uygulamadan hazırlanan besiyerinde 4.24 g/L bütanol ve 5.15 g/L toplam solvent ürettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, enzymatic hydrolysis applied to the apple juice waste which is dried apple pulp, and its effect on the production of acetone, butanol and ethanol (ABE) by the C. beijerinckii DSM 6422 and C. acetobutylicum DSM 792 type strains, was investigated. Butanol and total solvent production amounts of the two different Clostridium strains were determined within the medium prepared using two different enzymes (Accelerase 1500 and Pektinex UF) with varying concentrations of apple pomace (2 %, 4, 6, 8 and 10) in the citrate tampon. According to the obtained results, C. beijerinckii DSM 6422 strain produced 4.24 g/L butanol and 5.15 g/L total solvent within the medium prepared using 10 % dried apple pulp without filtering process.