Üç boyutlu yazıcılarda lazer ergitme yöntemiyle şekillendirilmiş Ti6Al4V ve CoCr alaşımlarının bor bileşikleri ile kaplanması ve karakterizasyonu
Coating with boron compounds of Ti6Al4V and CoCr alloys shaped by laser melting in 3d printers and characterization
  1. Tez No: 915595
  2. Yazar: İREM BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, üç boyutlu yazıcılarda lazer ergitme yöntemi ile şekillendirilmiş Ti6Al4V ve CoCr alaşımlarının bor bileşikleriyle kaplanması ve bu kaplamaların mekanik ve yüzey özelliklerinin ayrıntılı karakterizasyonunu ele almaktadır. Eklemeli imalat teknolojisinin sunduğu tasarım özgürlüğü ve kişiselleştirme avantajları, özellikle tıp alanında, biyouyumlu ve yüksek dayanımlı implant malzemelerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle temporomandibular eklem (TME) implantlarında, çene hareketlerinin karmaşıklığı nedeniyle yüksek aşınma direncine sahip biyouyumlu malzemelerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. TME gibi sürekli yük altında çalışan implantlarda malzeme özelliklerinin iyileştirilmesi, implantın ömrünü uzatmak ve hasta konforunu artırmak adına kritik bir gerekliliktir. Bu bağlamda, çalışmada titanyum (Ti6Al4V) ve kobalt-krom (CoCr) alaşımları, biyouyumlulukları ve mekanik mukavemetleri nedeniyle tercih edilmiştir; ancak bu malzemelerin aşınma dayanımlarının artırılması gerekliliği bulunmaktadır. Üç boyutlu yazıcılarda lazer ergitme yöntemiyle üretilen Ti6Al4V ve CoCr alaşım yüzeylerinin bor nitrür (BN) ve titanyum diborür (TiB2) kaplamaları ile modifiye edilmesiyle bu özelliklerin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda üretilen numuneler, fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemiyle bor bileşikleriyle kaplanmıştır. Kaplama işlemlerinin ardından numunelerin yüzey özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ve yüzey pürüzlülük analizi gibi yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca aşınma direnci, mikro sertlik ve yoğunluk analizleri ile kaplamaların mekanik özellikler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bor bileşikleri ile kaplanan numunelerin yüzey sertliğinde artış sağladığını ve aşınma direncinin kaplanmamış numunelere göre önemli ölçüde iyileştiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, temporomandibular eklem implantları gibi biyomedikal uygulamalarda kullanılacak implant yüzeylerinde bor bileşiklerinin koruyucu kaplama malzemesi olarak değerlendirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with the coating of Ti6Al4V and CoCr alloys shaped by laser melting method in three-dimensional printers with boron compounds and the detailed characterization of the mechanical and surface properties of these coatings. The design freedom and customization advantages offered by additive manufacturing technology are widely used in the production of biocompatible and high-strength implant materials, especially in the medical field. Especially in temporomandibular joint (TME) implants, the use of biocompatible materials with high wear resistance is great importance due to the complexity of jaw movements. Improving the material properties in implants operating under continuous load such as TME is a critical requirement in order to extend the life of the implant and increase patient comfort. In this context, titanium (Ti6Al4V) and cobalt-chromium (CoCr) alloys were preferred in the study due to their biocompatibility and mechanical strength; however, there is a need to increase the wear resistance of these materials. It was aimed to improve these properties by modifying the Ti6Al4V and CoCr alloy surfaces produced by laser melting method in three-dimensional printers with boron nitride (BN) and titanium diboride (TiB2) coatings. For this purpose, the produced samples were coated with boron compounds by physical vapor deposition (PVD) method. After the coating processes, the surface properties of the samples were examined by methods such as scanning electron microscope (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) and surface roughness analysis. In addition, the effects of the coatings on the mechanical properties were evaluated by wear resistance, microhardness and density analyses. The obtained results revealed that the samples coated with boron compounds provided an increase in surface hardness and the wear resistance was significantly improved compared to the uncoated samples. These findings allow the evaluation of boron compounds as protective coating materials on implant surfaces to be used in biomedical applications such as temporomandibular joint implants.