Manufacturing, testing, mechanical properties, and fatigue failure behavior analysis of a steel rope design developed for elevator systems
Asansör sistemleri için geliştirilen bir çelik halat tasarımının imalat, test, mekanik özellikleri ve yorulma hasar davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 915602
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY TAMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çelik tel halatlar, tellerle çevrili bir öz bileşenden meydana gelen birden fazla katmandan oluşabilen karmaşık helisel yapılardır. Üretim süreci tel çekme, demetleme ve halatlamayi içerir, bu da farkli uygulamalar için çesitli konfigürasyonlarin ortaya çikmasina neden olmaktadir. Zincirler veya kayışlar gibi alternatiflerle karşılaştırıldığında, çelik halatlar yüksek esneklik ve üstün mukavemet özellikleri sunduğundan endüstriyel uygulamalarda vazgeçilmezdir. Bu çalışma, bir 6,5 mm 8x19W IWRC asansör çelik halatının araştırılması, tasarımı, üretimi ve test edilmesini kapsamaktadır. Test yöntemleri arasında ISO 4344 ıskarta kriterlerine göre incelenen numunelerle birlikte manyetik, çekme ve yorulma testleri yer almaktadır. Üretim aşamasındaki güçlükler, daha küçük çaplara uyum sağlamak ve istenen gerilme mukavemetlerini elde etmek için makine ve süreç iyileştirmelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Ayrıca, geleneksel test yöntemlerinin kısıtlamaları, özellikle kritik uygulamalar için kapsamlı analiz yapılması amacıyla farklı tahribatsız tekniklerin araştırılmasını teşvik etmektedir. Yapılan keşifler, çelik halat yapımında süneklik ve çekme mukavemeti arasında hassas bir dengenin önemini vurgulamakta ve etkinliği artırmak için alaşım bileşenleri ve farklı üretim teknikleri üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The steel wire rope is a complex helical structure comprising multiple layers, consisting of a core component surrounded by strands. The manufacturing process involves wire drawing and twisting, resulting in various configurations suited for different applications. Compared to alternatives like chains or belts, wire ropes offer high flexibility and superior strength properties, making them essential in industrial contexts. This study focuses on the research, design, production, and testing of a 6.5mm 8x19W IWRC elevator wire rope. Testing methods include magnetic, tensile, and fatigue tests, with samples examined according to ISO 4344 discard criteria. Based on production and testing results, challenges faced during production highlight the need for machinery and process improvements to accommodate smaller diameters and achieve desired tensile strengths. Moreover, the restrictions of traditional testing methods encourage the investigation of different non-destructive techniques for thorough analysis, especially for critical applications. Discoveries highlight the importance of a careful equilibrium between ductility and tensile strength in the makeup of wire rope, indicating the need for more research on alloy components and different manufacturing techniques to enhance effectiveness. The research also focuses on overcoming obstacles presented by fatigue testing, underscoring the significance of reducing wire brittleness in order to prolong the lifespan of wire ropes. Other options, like using high-quality lubricants and synthetic fiber components, are suggested to improve longevity and meet specific fatigue cycle targets.