Development of İstanbul heart version 2
İstanbul kalbi versiyon 2'nin geliştirilmesi
  1. Tez No: 915601
  2. Yazar: FAROUK ABDULHAMID
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. İSMAİL LAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kalp Yetmezliği (KY), yeterli donör bulunamaması nedeniyle nakil yapılamadığı için önde gelen ölüm nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu eksiklik, çeşitli alternatif çözümlerin ve terapilerin geliştirilmesine neden olmuştur. Mekanik Dolaşım Destek Cihazları (MDDC), önerilen olası çözümlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Sol Karıncık Destek Cihazı (SKDC), mevcut en yaygın Mekanik Dolaşım Destek Cihazlarından (MDDC) biridir. SKDC'ler, genellikle kalp yetmezliği hastalarında transplantasyona köprü, iyileşmeye köprü veya nihai tedavi olarak kullanılır. Birçok SKDC'de tasarım hususları, kan uyumluluğunun sağlanması ve hemolizin önlenmesi için son derece önemlidir. Bu çalışma, tasarım hususlarının önemini göz önünde bulundurarak İstanbul Heart (iHeart)'in küçük ve kompakt bir versiyonunu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD), gerekli performans özelliklerini korurken cihazın boyutunu küçültmek ve pervane geometrisini optimize etmek amacıyla kullanılmıştır. SKDC pervane çapı 30 mm'ye düşürülürken, sarım açıları hemoliz indeksini en aza indirmek ve 100 mm-Hg basıncında 5 L/dk akış hızı sağlamak için ayarlandı. Belirlenen koşullara en uygun pervane geometrisini bulmak amacıyla bilgisayar simülasyonları gerçekleştirildi. Simülasyonları doğrulamak için deneysel bir çalışma gerçekleştirildi. Deneylerde, basınç ve akış hızı açısından hidrolik performans, hematokrit ve plazma serbest hemoglobin açısından ise hemolitik performans ölçüldü. Son olarak, seçilen SKDC tasarımı için ilk canlı hayvan testleri gerçekleştirildi. SKDC'nin kısa vadede anatomik uyumu, biyo-uyumluluğu ve performansını değerlendirmek amacıyla yaklaşık 50 kg kütlesinde iki yetişkin koyun kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Heart Failure (HF) continues to be a leading cause of death due to the shortage of donors for transplantation. This shortage has led to the development of several alternative solutions/therapies. Mechanical Circulatory Support Devices (MCSD) are one possible solution that has been proposed. Left Ventricular Assist Device (LVAD) is one of the most common MCSD available. LVADs are generally used as a bridge-to-transplant, bridge-to-recovery, or destination therapy for HF patients. Of the many LVAD design considerations, ensuring blood compatibility and hemolysis prevention is of paramount importance. This study aims to develop a small and compact version of the Istanbul Heart (iHeart). Computational Fluid Dynamics (CFD) has been employed in reducing the size and optimizing the impeller geometry while maintaining the required performance attributes. The LVAD impeller diameter is reduced to 30 mm while wrap angles are varied to minimize the hemolysis index and to deliver a 5 L/min flow rate at 100 mm-Hg. In-silico tests are performed to find the best impeller geometry achieving the set conditions. An experimental study was performed to validate the simulations. The experiments measured the hydraulic performance in terms of pressure and flow rate as well as the hemolytic performance in terms of hematocrit and plasma-free hemoglobin. Finally, an initial in-vivo study is conducted for the selected LVAD design. Two adult sheep weighing around 50 kg have been used to evaluate the anatomical fitting, biocompatibility, and performance of the LVAD in the short term.