Kamu Kurumunda İletişim Becerileri ve Öz Yeterlilik İncelenmesi: Tunceli İlinde Bir Kamu Kurumu Örneği
Examining Communication Skills and Self-Efficacy in a Public Institution: An Example of a Public Institution in Tunceli Province
  1. Tez No: 915647
  2. Yazar: DÜZGÜN MURAT ZİNCİDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada Tunceli ilinde bulunan bir kamu kurumunun personellerinin iletişim becerileri ve öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç ile katılımcıların iletişim becerileri ve öz yeterlilik düzeylerinin ne düzeyde olduğu, katılımcıların demografik özelliklerine göre iletişim becerileri ve öz yeterlilik düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı ile aralarındaki ilişki düzeylerini incelemeye yönelik sorulara yanıt aranmıştır. Araştırmada, nicel araştırmalardan olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu modelde bir sonuca ulaşmak için evrenden rastgele seçilmiş verilerle yapılan bir inceleme şeklidir. Bu araştırmanın örneklem grubu Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanı 226 personel oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Ulaşılan veriler analiz yapılırken, SPSS 25 programı kullanılmıştır. Toplanan verilerin basıklık ve Skewness değerleri incelenmiş normal dağılım sergilediği ve parametrik test koşullarını sağladığına karar verilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların iletişim becerileri ve genel özyeterlilik algısı yüksek düzeydedir. Katılımcıların iletişim becerileri ve genel özyeterlilik algılarının cinsiyet ve medeni durumlarına göre genel özyeterlilik ve iletişim becerilerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. 18-29 ve 30-35 yaş grubu katılımcıların 36-41 ve 42 üzeri yaş grubuna göre genel öz yeterlilik algılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların iletişim becerilerinde 1-5, 6-10 ve 11-15 yıl grubu katılımcıların 16 ve üzeri yıl çalışma grubuna göre iletişim becerilerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi gruplarına göre ilk ve ortaokul mezun grubu katılımcıların lise, üniversite ve yüksek lisans üzeri mezun grubuna göre genel öz yeterlilik algılarının anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir. Aktif olarak spor yapan katılımcıların genel öz yeterlilik algılarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların iletişim becerilerinin ile genel öz yeterliliği arasında doğrusal pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study It was carried out to examine the relationship between communication skills and self-efficacy levels of the personnel of the provincial directorate of youth and sports in Tunceli province. With this purpose, answers were sought to the questions about the level of communication skills and self-efficacy levels of the participants, whether there is a significant difference between communication skills and self-efficacy levels according to the demographic characteristics of the participants and the level of relationship between them. In the research, the relational survey model, which is one of the quantitative researches, was used. In this model, it is a form of examination with randomly selected data from the universe to reach a conclusion. The sample group of this research consisted of 226 personnel working in Tunceli Youth and Sports Provincial Directorate. 'Personal Information Form',“Communication Skills Scale”and“General Self-Efficacy Scale”were used as data collection tools. SPSS 25 programme was used to analyse the data. The kurtosis and Skewness values of the collected data were examined and it was decided that they met the parametric test conditions. As a result of the study, the participants' communication skills and general self-efficacy perception are at a high level. It was determined that the participants' perceptions of communication skills and general self-efficacy did not create a significant difference in general self-efficacy and communication skills according to gender and marital status. It was determined that participants aged 18-29 and 30-35 had higher general self-efficacy perceptions than participants aged 36-41 and 42 and over. In the communication skills of the participants, it was determined that the communication skills of the participants in the 1-5, 6-10 and 11-15 years group were significantly higher than the 16 and over years working group. According to the educational level groups, it was determined that the general self-efficacy perceptions of the participants in the primary and secondary school graduates group were significantly lower than those in the high school, university and post-graduate graduates group. It was determined that the general self-efficacy perceptions of the participants who actively engaged in sports were significantly higher. A linear, positive, moderately significant relationship was determined between the participants' communication skills and general self-efficacy.