Kuçuradi'nin ontolojik yaklaşımı ışığında felsefede ve yaşamda 'Sorun' sorunu
The Problem of 'Problem' in philosophy and in life in the light of Kuçuradi's ontological approach
  1. Tez No: 915646
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN SOLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, günlük yaşamda aynı şeyde bazı kişilerin sorun görmesine karşın, bazı kişilerin sorun görmemesi olgusu ve bu olguyla ilişkilendirilen, bir şeyde görülen sorunun öznel olduğu, şeyin kendisinde bulunmadığı, her durumda gören tarafından görülene atfedildiği savı araştırılmaktadır. Bu savın sınanabilmesi ve söz konusu olgunun bilgisel bir şekilde açıklanabilmesi için,“sorun”denilenin varlık yapısı ve hem araştırmada –özel olarak da felsefî araştırmada–, hem de yaşamda aldığı anlamlar, Kuçuradi'nin ontolojik yaklaşımı ışığında ortaya konulmuştur. Var olan sorunlar ile sözde sorunların birbirinden ayırt edilebilmesi için bilgisel bir zemin oluşturacak olan“sorun”kavramının bu şekilde kavramlaştırılmasında, Kuçuradi'nin değerlendirmenin ve değerlerin yapısına ilişkin getirdiği bilgilerden oluşan değer görüşüne ve bu görüşün arka planını oluşturan varlık, bilgi ve insan görüşlerine başvurulmuştur. Gerek felsefî araştırmada, gerekse yaşamda kişileri olan veya olmayan sorunları görmeye götüren ana etkenin, kişilerin o soruna yaklaşımlarını oluşturan kabulün bilgisel niteliği olduğu ve bu kabulün ontolojik bir kabul olmasının var olan sorunları saptamadaki işlevi belirlenmiştir. Bu belirlemeden önce ise, yaygın bir şekilde benimsenen, felsefenin, var olan sorunları nesne edinen, temelini olgularda bulan ve doğru bilgiler getiren bir araştırma alanı olmadığını, bunun yerine, onun, mantıksal bakımdan tutarlılığı gözetilen ama doğruluğu sınanamayan önermeleri speküle eden bir alan olduğunu savunan, böylece felsefî araştırmanın“sorununu”yitirmesine yol açan“spekülatif felsefe”anlayışıyla hesaplaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inquire into a fact we see in daily life and a claim related to this fact: the fact that the same thing is considered as a problem by some, while not by others and the claim that the problem seen in something is subjective, doesn't exist in the thing itself and is always ascribed to what is seen by the person who sees it. In order to test this claim and explain this fact epistemologically, the ontological structure of what is called“problem”and its meanings that are indicated both in inquiry –especially in philosophical inquiry– and in life are determined in the light of Kuçuradi's ontological approach. In this conceptualization of the term“problem”which will constitute an epistemological ground in order to distinguish between existing problems and pseudo problems, Kuçuradi's view on axiology which consists of the knowledge she brings about the structure of evaluation and of values, as well as her views on ontology, epistemology and anthropology that constitute the background of this view, are taken into account. It is put forward that the main factor that leads people to see existing or non-existent problems, both in philosophy and in life, is the epistemic quality of the acceptance that constitutes peoples approach to the problem and that being an ontological acceptance, it has a function in spotting existing problems. But before, the widespread conception of“speculative philosophy”which claims that philosophy is not an area of inquiry that deals with existing problems, finds its foundation in the facts, and provides true knowledge, but is an area that speculates on propositions those logical consistency is looked after but those truth cannot be verified, and by doing so, leads philosophical inquiry to lose its“problem”, is tackled with.