Maraş otu kullananların beyin korteksindeki hacimsel değişikliklerin incelenmesi
Investigation of volumetric changes in the cerebral cortexof maras powder users
  1. Tez No: 915649
  2. Yazar: AYBÜKE SAFİYE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dumansız tütün kullanım türlerinden olan Maraş otu özellikle Kahramanmaraş ve çevresinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmadaki amacımız Maraş otu kullananlarda beyin korteksindeki yapıların hacimsel değişikliklerini voxel based morfometri tekniği ile hesaplamaktır. Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Nöroloji ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniğine baş ağrısı şikayeti ile gelen, Maraş otu kullanan 30 birey ve Maraş otu kullanmayan 30 birey dahil edildi. Gönüllü bireylerden elde edilen 3 boyutlu (3D) T1 ağırlıklı görüntüler kullanılarak beyin yapılarının hacimleri Vol2Brain programı ile hesaplandı. Çalışmamızda gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasada Maraş otu kullananlarda gri cevher hacminin kontrol grubundakilere göre düşük, beyaz cevher hacminin ise yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca Maraş otu kullananların sağ thalamus, sol thalamus ve toplam thalamus hacimlerinde kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görülürken sağ amygdala ve toplam amygdala hacimlerinde ise kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görüldü. Sonuç olarak çalışmamızda Maraş otu kullananların beyin korteksindeki gri ve beyaz cevher hacimlerinde değişiklikler olduğu saptanmıştır. Ayrıca amygdala ve thalamus'ta meydana getirdiği olumsuz etkileri dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda Maraş otu kullanımının bireylerde duygusal patolojilere ve karar bilişsel işlevlerde azalmaya yol açabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Maras powder, one of the smokeless types of tobacco use, is widely smoked, especially in Kahramanmaraş and its neighbourhood. The aim of the present study is to calculate the volumetric changes of the cerebral cortex structures in Maras powder users using the voxel-based morphometry technique. The study included 30 individuals who applied to the Neurology and Mental Health Diseases Outpatient Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University with the complaint of headache and who used Maras powder and 30 individuals who did not use Maras powder. Using 3D T1-weighted images obtained from individuals, the volumes of brain structures were calculated with the Vol2brain program. Although there was no statistically significant difference between the groups in our study, it was observed that gray matter volume was lower and white matter volume was higher in Maraş powder users compared to the control group. In addition, a statistically significant decrease was observed in the right thalamus, left thalamus and total thalamus volumes of Maraş powder users compared to the control group, while a statistically significant increase was observed in the right amygdala and total amygdala volumes compared to the control group. Consequently, our study found that there were changes in the gray and white matter volumes of the cerebral cortex of those using Maraş powder. In addition, the negative effects on the amygdala and thalamus were remarkable. Accordingly, we believe that the use of Maras powder may lead to emotional pathologies and an impairment in cognitive functions.